Все повече европейски държави обмислят да се снабдят с руската ваксина „Спутник V“.
Австрия например е готова да произвежда както руската, така и китайската ваксина срещу COVID-19. Това обяви Себастиан Курц в интервю за вестник „Велт ам Сонтаг“.“Австрия задължително ще се постарае да осигури производствените мощности на подходящи местни компании за производство на руски или китайски ваксини. Както и за производители от други страни“, казва Курц.
Австрийският канцлер също така подчертава, че най-важното за ваксините е тяхната „ефективност, безопасност и достъпност“, а не воденето на „геополитически битки“ заради тях. На въпрос дали самият той би се ваксинирал със „Спутник V“, Курц отговаря, че би го направил, ако препаратът бъде одобрен от Европейската агенция по лекарствата ЕМА. Австрийският канцлер заяви също, че ЕМА ще трябва да разгледа заявленията за регистрация в ЕС на руски и китайски ваксини срещу коронавирус, както и че не трябва да има „геополитически табута“ по този въпрос.
Чехия пък обмисля да закупи от руската ваксина, без да се иска непременно разрешение от Европейската агенция по лекарствата (EMA).
„Експерти от чешкото министерство на здравеопазването проучват правните аспекти на възможността за директна покупка на руската ваксина срещу коронавируса „Спутник V“, заобикаляйки органите за регистрация в ЕС“, съобщи РИА Новости, цитирайки пражкото електронно издание Seznam. „Ако чешкият лекарствен регулатор се противопостави на този въпрос, разрешението за употребата на ваксината ще бъде дадено от Министерството на здравеопазването. За това ще се използва параграф 8 от Закона за лекарствата, който разрешава използването на лекарства в Чешката република като държавата поема отговорност за това“, пише изданието.
Руската ваксина „Спутник V“, към която на Запад първоначално се отнесоха със скептицизъм, се превърна в световен фаворит в борбата с пандемията, пише Блумбърг. В материала се отбелязва, че след публикуваните в медицинското списание „The Lancet“ резултати от третата фаза на клиничните изпитания, държавите са започнали да се редят на опашка за доставки на препарата. „Спутник V” има 91,6 % ефективност срещу симптоматичен COVID-19, припомня Блумбърг.
В материала се подчертава, че в глобалната битка за победа над пандемията „ваксинационната надпревара“ придобила геополитическо значение: правителствата се опитват да преодолеят огромните социално-икономически загуби след въвеждането на ограничителните мерки. Това дава предимство на Русия като една от страните, в която учените успяха да създадат качествена ваксина.
Най-малко 19 страни са одобрили руската ваксина, включително Унгария, която е член на Европейския съюз. Други ключови пазари като Бразилия и Индия са близо до издаването на разрешение за използването на препарата.
Сега