От топенето на снеговете е протекъл и пешеходният тунел на метростанция „Интер експо център – Цариградско шосе“, който отвежда пътниците до ж.к. Дружба и „Цариградски комплекс“. За новия теч и напукания тунел, алармира арх. Борислав Игнатов, общински съветник от „Демократична България“.
„Още един потъващ, напукан и течащ тунел на метрото с разсипано оборудване за стотици хиляди левове! Още една тотална щета.“, написа той във фейсбук.
И допълни, че снеготопенето на „нежната покривка от три пръста сняг е предизвикало катастрофа вътре“.
Наред с това двата асансьора и травелатора са наводнени и не работят, гипсокартоните се разпадат, а пукнатините се очертават все по-ясно.
„Хубаво е, ще каже Фандъкова, гордост на Гербостроенето, ама малко тече и то само когато вали, иначе е чудесно“, добави той в поста си в социалната мрежа.
Арх. Игнатов риторично попита – Кой ще плаща в пряк и политически смисъл“?
От началото на 2021 година авариите по софийското метро не спират, припомня „Медиапул“. В момента не работи участъкът от третата линия между станциите – „Хаджи Димитър“ до „Тетрална“. От „Метрополитен“ посочиха като причина за дефекта плаващи пясъци вследствие на подпочвени води и високи води на Перловската река, но не смятат, че има проблем със самия проект. Не се знае колко време ще отнеме ремонтът.
Преди това, на 11 януари, след първия по-сериозен дъжд тази зима пропадна тротоарът при Медицинска академия в близост до метростанцията. От Столична община се оправдаха, че на тротоара са поставени само нови плочки, но не е разкопавано заради метрото. По-късно се лансира тезата, че причината е стар колектор за кабели, за който обаче бе казано, че не се знае чия собственост е и така реално виновни по казуса няма. Тротоарът се ремонтира. Ден преди това отново по третата линия на метрото протече станцията на „Хаджи Димитър“
Междувременно мазилка от фасада на сграда се стовари върху автомобил в центъра на София. По това време в колата е била жена, която е паркирала, за да вземе детето си от училище в близост до площад „Възраждане“.
„Вчера на обяд паркирам, за да взема детето, което учи в 32-ро училище. В момента, в който си събирам нещата, гледам, че нещо отгоре връхлита в колата. За секунда става, добре, че паля колата и я дърпам назад, ако не бях я дръпнала, всичкото това нещо – камъните, железата, щеше да падне в стъклото и в салона“, разказа потърпевшата от инцидента Марина Бойчева.
Падналите късове пробиват предния капак на джипа ѝ. Марина се обадила на съпруга си Борислав, който веднага дошъл на мястото на инцидента и подали сигнал до полицията. Докато чакали да дойдат служителите на реда, от другата страна на сградата продължили да падат късове с мазилка. Ако по това време по тротоара са минавали хора, инцидентът можеше да приключи с жертва.
Сградата на площад „Възраждане“ е доста добре позната. В миналото е била кино и дискотека. От 5-6 години е необитаема и са дадени предписания за укрепването ѝ, но не са изпълнени, казват от районната администрация.
Борислав Бойчев е категоричен, че ще съди общината, защото макар те да не са отговорни за сградата, те трябва да осигурят безопасността на прилежащите тротоари и паркоместа. Според адвоката на семейството има достатъчно основания за такъв иск.
Собственикът на сградата е поставил ограда около нея по предписание на районната администрация, но вместо на разстояние от метър и половина от обекта огражденията са поставени на 30 сантиметра, заяви архитектът на район „Възраждане“ Людмила Гавазова.
„Има събрана комисия съвместно с министерство на културата. Ще направим пълен оглед, протокол и колегите от министерство на културата ще се произнесат как следва да бъде подходено към паметника на културата“, заяви Гавазова.
Собственикът на сградата е бизнесмен хотелиер, но от неговата фирма казаха за bTV, че не може да застане пред камерата на телевизията и да отговори на въпросите на медията, тъй като е в болница.
Би ти ви, Лупа БГ, Факти БГ