Лъсна нова лъжа на Борисов! Заводът на Домусчиеви ще прави ветеринарни ваксини, а не срещу Covid-19

Spread the love
borisov-domuschiev
„Много съм щастлив, защото на европейската карта за ваксинация ще се присъедини и България. Много държави ще си отдъхнат. Дори да стартират днес другите, ще са с 16 месеца след нас. А ние за 16 месеца ще произведем стотици милиони ваксини и ще спасим стотици милиони животи”.
Гръмкото обещание е на Бойко Борисов и е съвсем прясно – от вчера. Оказва се обаче празно, както много обещания на управляващите.
Той направи това при посещението си в новата фармацевтична база към „Антибиотик“ в Разград.
Дeн след това представители на здравните власти и експерти реагираха нееднозначно на заявеното от премиера, че и в България ще се произвеждат ваксини срещу коронавируса, разказва БНР.

България е далеч от разработването на ваксина, която да помогне в борбата с инфекцията заяви днес пред Българското национално радио и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, който “не знаел какво има предвид премиера”.

 

 

“Зная, че се работи в БАН по наша ваксина, но е на твърде ранен етап, там изобщо не са започнали предклинични проучвания. Другият вариант е да се произвежда ваксина съвместно с друг производител, просто да се използва базата. Но действително не мога да кажа какво е имал предвид“, посочи Кунчев.

 

 

 

Заводът е голям. Основната му цел ще бъде производство на ветеринарни ваксини, вероятно и бактериални ваксини. Но това е нещо в бъдеще време и няма общо с COVID-19. Тези изречения пък дойдоха от акад. Богдан Петрунов от Българската академия на науките.

 

 

Изниква логичен въпрос – какви ваксини тогава ще се произвеждат след 16 месеца, че чак да се появим на ваксинационната карта като държава и много страни да си отдъхнат?

 

 

Според икономиста Тихомир Каменов в Разград само ще бъдат опаковани продукти на чужди компании.

 

 

“Тази сутрин разбирам, че става дума за една миялна и една пълначна машина, евентуално за производство на ваксини на ишлеме. Само че тук става дума за първично и вторично опаковане на ваксини“, каза той.

 

Мигнюз, БНР