„Другото е една агония, която беше оправдана миналата година, когато системата на здравеопазването не беше се срещала с такава масова епидемия. Това беше оправдано, защото трябваше да осигурим време да се подготвим и да се адаптираме“, коментира той пред Zdrave.net.
„При сегашната ситуация трябва да мислим за съвсем друго – не да осигурим плавна вълна, а чрез рязко и категорично затваряне да спрем разпространението на вируса, тоест да го ограничим тотално“, подчерта той.
„На обществото трябва да стане ясно, че за кратко приложени мерки, които са по-сериозни, ще са по-ефективни и по-малко уморителни, отколкото тези, които продължават с месеци, но не довеждат до намаляване на заразените с вируса“, обясни председателят на БЛС.
Той беше категоричен, че ако не се прибегне до масова ваксинация на обществото, ще има нови вълни на епидемията.
„Относно това дали трябва да се отхлабват или не, мисля, че има достатъчно експерти в Щаба, които би трябвало да следват една последователна политика за предложения и прилагане на мерките.
Ако трябва да гледаме сегашното състояние на броя на заболелите и заетите легла в болниците, на тези в интензивните отделения и изобщо нивото на разпространение на COVID, си мисля, че не сме в ситуация, която да разрешава разхлабване, освен ако не приемаме предишните аргументи за това че системата е далеч по-подготвена от преди, което до известна степен е вярно“, каза още той. Д-р Маджаров беше категоричен, че не може аргументът за пазене на системата да се използва безкрайно.
„По този начин се настройва голяма част от обществото срещу лекарите и срещу работещите в здравеопазването“, изтъкна председателят на БЛС.
Фрог нюз