Чехия официално: Взривените оръжия са били на българина Емилиян Гебрев

Spread the love

big_0f65

 

 

 

„Взривените оръжия са били на българина Емилиян Гебрев“. Това обяви чешкият външен министър Ян Хамачек. Така той потвърди, че търговецът на оръжия, чиято стока е била мишена на експлозията в чешки оръжеен склад през 2014 г., е Емилиян Гебрев, предаде Ройтерс.

Вярно е, че е било опит за унищожаване на пратка боеприпаси за България и че първоначалният план е бил експлозията да стане извън Чехия. Нещо се е объркало, каза Хамачек в интервю за в. „Лидове новини“.

На въпрос дали получателят на пратката е българският оръжеен търговец Емилиян Гебрев, Хамачек отговори:

„Така е. Срещу същия този човек бе извършен опит за отравяне в България. Българските власти издирват трима служители на руското разузнаване по този въпрос. Един от тях е издирван и от чешката полиция.“

Компанията на Гебрев ЕМКО обаче отрече да е правила поръчки или планирала доставки от чешкия склад в месеците преди експлозията и поне година след нея.

Прага казва, че взривът е дело на същите агенти на руското военно разузнаване ГРУ, обвинявани за отравянето на руския шпионин Сергей Скрипал във Великобритания през 2018 г.