Използване на държавни ресурси от управляващата партия в предизборната кампания и ограничено медийно отразяване на всички кандидати – това са част от заключенията на международните наблюдатели на парламентарния вот вчера.
Наблюдателите изказаха притеснение, че високопоставени правителствени представители са получили медийно отразяване в това си качество, въпреки че са част от предизборните листи, коментира Корийн Йонкер, ръководител на Ограничената мисия за наблюдение на изборите от Службата за демократични институции и права на човека.
„Финансирането и разходите по време на предизборната кампания трябва да целят равнопоставеност. Това обаче бе компрометирано от правителствените разходи по време на кампания, които дадоха нечестно преимущество на управляващата партия“, заяви Корийн Йонкер.
„Освен това, липсата на ограничения за дарения за партиите подкопа равната основа между различните играчи и кандидати. Масивното използване на административните ресурси разми линията между държавата и партията, което не отговаря на ангажиментите на България към ОССЕ”, каза Йонкер.
“Правната рамка създаде адекватна база за демократични избори, но имаше много поправки, които попречиха за достатъчно консултации и справяне с предишните препоръки. Имаше недостатъци в правната рамка, в прилагането ѝ. В резултат на това хората нямаха начин да се справят с нарушенията. Например, жалбите можеха да бъдат подавани само от тези, които са пряко засегнати. И това беше дадено като обосновка за отхвърляне на много жалби“.
„Освен това, когато имаше политически чувствителни казуси – за злоупотребата с държавни ресурси, комисията нямаше 2/3 мнозинство, за да вземе решение. Тези недостатъци в правната рамка поставиха в риск общественото доверие в изборния процес, което е жизненоважно за демокрацията”, допълни Йонкер.
„Същевременно, социалната и финансовата зависимост на някои групи ги направи уязвими към сплашване и схеми за купуване на гласове, които бяха докладвани на нашите наблюдатели”, добави Йонкер.
Медиапул, Дунав мост