Ето ги юнаците, които прибраха големите пари от ББР (СПИСЪК)

Spread the love

 

e356ecbef0fdc8486ccc1c7f17b5ad71

 

 

До края на седмицата ще започне работа Комисията за прозрачност и контрол на публичните средства в Българска банка за развитие (ББР).

 

 

Тя е създадена с цел проверка на съответствието на процедурите по отпускане на кредити от „Българска банка за развитие“ АД в съответствие със Закона за Българската банка за развитие и Устава на Банката. Комисията ще провери отпускането на всички кредити над 1 млн. лв., съобщиха от Министерството на икономиката.

 

 

Проверката стана възможна след като министърът на икономиката Кирил Петков сключи договор за дарение с търговската банка, която до момента притежаваше 8 безналични акции, всяка с номинална стойност 100 лева, (0,00055% от капитала на ББР), по силата на който търговската банка прехвърли на държавата правото на собственост върху акциите.

 

 

Така министърът на икономиката, в качеството си на упражняващ правата на държавата като едноличен собственик на капитала в общото събрание на акционерите на ББР, може да предприеме всякакви допълнителни, необходими корпоративни действия.

 

 

 

Поради големия обществен интерес Министерството на икономиката предоставя списъка на осемте най-големи кредитополучатели от ББР, уточняват от ведомството.

 

 

Само преди ден министър Петков обяви, че кредити за над половин милиард лева са били насочени към 4 фирми, за които има сериозни съмнения, че са свързани с бизнеси на бившия ДПС депутат Делян Пеевски.

 

 

Ето и списъкът, предоставен от министерството.

Кредити с размер над 140 млн. лв.:
Слънчев ден АД
Благоевград- БТ АД
Роудуей кънстракшън АД

 

 

Кредити с размер над 115 млн. лв.:
Маркет инвестмънт АД (Техномаркет)
Интернешънъл инвестмънтс ЕАД

 

 

Кредити с размер над 60 млн. лв.:
Параходство БМФ АД
Транспект АД
Инса Ойл ЕООД

 

 

Владислав Панев от „Демократична България“ информира за най-големия кредит в историята на Българска банка за развитие. Фирмата Роудуей кънстракшън дължи близо 150 млн лева, с които е купила Пътстройинженеринг АД със седалище в едно момчилградско село.

 

 

Тези 150 млн лева се плащат на предишния собственик на тази компания – Био майнинг на Румен Гайтански Вълка. 

 

 

Ето и публикацията му:

 

Същата Био майнинг строи по думите на държавните органи незаконно на територията на Държавно ловно стопанство Искър (където от месеци чакаме кмета Фандъкова да издаде заповед за събаряне).

 

 

Кредита е доста изгоден, не заради лихвата от минимум 3.75 процента. А защото вноската по главницата за 2020 година е едва 170 хиляди лева. Малко над 0.1% от общия размер. Вероятно голямата част от плащанията са предвидени към датата на падежа през 2029 година. Дето се вика, дотогава я камилата, я камиларя.

 

 

Иначе длъжникът Роудуей е на загуба от 3.4 млн лева за 2019 година. Консолидираните активи са за 169 млн лева, от които 159 милиона са в графата „търговска репутация“. Ако не сте наясно какво значи това, това е разликата между счетоводната стойност на един актив (придобитите от Роудуей акции на Пътстройинженеринг) и цената, на която е закупен той. Дано ББР са си свуршили работата добре и тази репутация е реална.

 

Всичко това го изнесох още миналото лято покрай незаконния строеж. Надявам се новото ръководство на ББР и на Министерството на икономиката да изясни обстоятелствата. Винаги съм изразявал скептицизъм за съществуването на тази банка. Защото рано или късно такива структури биват овладявани за съмнителни цели. Както се и случваше, само че до вчера далеч от националните телевизии.
Затова и 112-о място по медийна свобода е голям проблем. Защото иначе тия схеми щяха да стават публични навреме и институциите да са принудени да реагират. Сега е малко след дъжд качулка.“

 

Оф нюз, Фейсбук