Най-голямата парламентарна партия „Има такъв народ“ започва преговори и консултации за сформиране на правителство.
От ръководството на ИТН вече са изпратили писма за среща с лидерите на БСП, „Изправи се БГ! Ние идваме“ и Демократична България.
На този етап единствената партия, която не е получила покана е ГЕРБ, съобщиха източници на БГНЕС, без да отговорят директно на въпроса дали сред поканените са и представителите на ДПС.
Днес удари първият звънец за новото 46-о Народно събрание, а новите 240 народни представители положиха клетва.
Юристът Ива Митева от ИТН поема за втори път председателството на парламента. Тя бе избрана с гласовете на ИТН, Демократична България, Изправи се БГ! Ние идваме! и ДПС.
В шарения нов парламент събирането на мнозинство е въпрос с много неизвестни
В общия случай обаче законите и другите актове се приемат с мнозинство от типа „повече от половината от присъстващите народни представители“.
Колкото повече депутати отсъстват, толкова по-малко са нужни за мнозинство. Така има закони, приети с 61 гласа, посочва bTV
121 гласа обаче трябват за отхвърляне на президентско вето и вот на недоверие. А 160 – за приемане на международни договор.
За избора на кабинет обаче няма такива конституционни прагове. При минималния кворум – 121 души, има вариант 65-те депутати от „Има такъв народ“ да са достатъчни, за да се избере ново правителство.
А ако след преговори победителите в изборите се договорят и с „Демократична България“ и „Изправи се БГ! Ние идваме!“, то ще съберат подкрепа от 112 гласа в пленарната зала.
Така не е необходимо БСП или ДПС да подкрепят активно избора на нов кабинет, достатъчно е само да свалят кворума, като не регистрират своите групи – съответно от 36 и 29 депутати.
Политологът Атанас Стефанов коментира ролята и поведението на „Има такъв народ“ по Нова тв:
„След изборите авангардът осъзнава тежестта на тази отговорност и от артикулиращ или заявяващ алтернативен начин, разбира, че трябва да конструира някакво управление. Готовност за конструктивизъм. Гласуването на ГЕРБ е пасивна позиция – въздържал се.
От тази гледна точка е капан за протестните формации, това ще е парламент на ситуационните мнозинства. Независимо с чия подкрепа ще се избере правителството, след 2-3 месеца ще ни предстои гласуване на закона за държавния бюджет за следващата една година.“
Политологът Иван – Асен Иванов също коментира новото правителство по Нова тв:
„ИТН са извели своите изводи от всичко и са успели да проумеят, че тази тяхна изострена позиция няма да им донесе тези дивиденти, които са очаквали. Почвата за един консенсус е успешно положена. По-старите партии нямат такава готовност явно. За някои от тях подкрепата към ново правителство е въпрос на оцеляване. Ако те продължат с този ход на действие, ще видим по-слаб резултат на следващите избори. ДПС са устойчива политическа сила, участват във всяко едно управление, възползват се от политическата конюнктура, очаквам плаваща подкрепа, не виждам сигнал, че правителството на протестните партии ще е много успешно…“