Гешев все пак се появи в НС и обяви: Това противоречи на Конституцията! ВИДЕО

Spread the love

 

геш1594630245-mg-2835jpg

 

 

Главният прокурор Иван Гешев пристигна в Народното събрание, предава Труд бг. 

 Това се случва след като Народното събрание реши той да внесе доклад за полицейското насилие в срок до 20 август.
„Член 24 от правилника за работа на Народно събрание противоречи на Конституцията. Това е така, защото има трайна съдебна практика, като обръщам внимание на решение номер 5 от 1995г., когато е атакуван текст от тогавашния правилник за работа на НС. 

Там конституционните съдии са казали, че в парламентарни комисии не могат да бъдат канени президент, вицепрезидент, конституционни съдии и магистрати“, заяви заяви главният прокурор Иван Гешев преди изслушването си на Комисията по правни въпроси към НС.

 

 

„Тоест в Народното събрание може да бъде поканен главният прокурор от самото Народно събрание“.

 

 

„Постоянните комисии, каквато е и Правната комисия, осъществяват парламентарен контрол. Трайна е съдебната практика, че по отношение на съдебната власт е недопустим съдебния контрол.

 

 
Това е така, защото това променя баланса в държавата и в частност принципа за разделение на властите“, добави още главният прокурор.

 
Той съобщи, че утре или другия ден ще атакува пред КС член 24 от правилника на парламента по силата на който трябва да се явява през 3 месеца пред правната комисия.

 

 

И обясни, че е дошъл в парламента само от уважение към народните представители, но според него този текст е противоконституционен. Той се позова на решение, според което магистратите, президентът и конституционните съдии не могат да бъдат викани от парламентарните комисии, тъй като там се провежда парламентарен контрол.

 

„Всяко насилие е недопустимо“, коментира Гешев записите от официалните камери на Министерския съвет, които показаха полицейската бруталност срещу гражданите. Главният прокурор обаче допълни, че не може да коментира нищо по същество и че в правовата държава всеки е невинен до доказване на противното. Остава неясно защо прокуратурата вече година не може да предаде на съд евентуалните виновници, за да има и окончателна присъда срещу тях.

 

 

Във вторник депутатите поискаха до петък информация от Гешев за проведените разследвания за полицейско насилие, има ли забавяния по тях и забележете – конкретните имена на наблюдаващите прокурори.

 
Това обаче надхвърля законовите правомощия, които депутатите имат. Може би и заради това още в понеделник сутринта главният прокурор им напомни, че по Конституция и дори с нарочно решение от 2017 г. на Конституционния съд, контролните функции на парламента върху дейността на прокуратурата са силно ограничени. Това е така, за да се гарантира независимостта на отделните власти и тайната на разследванията.

 

Гешев им напомни още, че няма право да разкрива данни по конкретни досъдебни производства, които не са приключили и т. н.