Петков: Реструктурираме редица предприятия, за да предотвратим злоупотреби

Spread the love
kiril_petkov_briging_bgnes
Правим реструктуиране в редица предприятия, за да предотвратим злоупотреби. Внесохме няколко доклада в Министерски съвет. Първият е за изваждане на компанията „Монтажи“ и да се качи директно към Министерството на икономиката.
По този начин ще предотвратим ситуации, като тези в 400 язовира, които тази компания строеше без търгове и обществени поръчки. Накрая бяхме останали с 10 язовира, които бяха празни.

Това заяви на брифинг в Министерски съвет служебният икономически министър Кирил Петков.

 

 

„Такава стъпка е направена за дружествата „Еко антрацит“ и „Еко инженеринг“. Те ще бъдат преместени към МОСВ. По този начин ще се гарантира прозрачността“, смята той.

 

 

 

„Третото нещо са самите язовири. Както видяхме, когато се ремонтират на два пъти и пет пъти пазарните цени, накрая отиват към Държавно предприятие за управление и стопанисване на язовири. То също е към министерство на икономиката, незнайно защо, след като повечето от тези язовири същност са напоителни, някои са свързани с риболова. Пак несвойствена дейност.

 

 

За да избегнем това, правим реструктуриране и в тази посока. Това предприятие планираме да отиде към Министерство на земеделието. Знаем, че е в последният момент, но задаваме посока към следващия кабинет“, посочи министърът.

 

 

Според него по тези проекти е имало позитивна нагласа за тяхното осъществяване. Петков е на мнение, че ако бъдат приети, Министерството на икономиката най-накрая ще се превърне в модерно.

 

 

 

„Това не е въпрос на мен, като министър, а на стратегическа посока как България да се развива. Да, това би ограничило много непрозрачното използване на средства, защото в момента министърът на икономиката даже няма досег до неща, които се случват във фирмата „Монтажи“.

 

 

 

 

Тя е под Държавната консолидационна компания, която си има независим борд. Този тип стъпаловидни структури, с шапки компании, са били реална предпоставка за изтичане на нашите средства“, обясни Кирил Петков.

 

фРОГ НЮЗ