„Много се надявам, че този бюджет ще бъде приет. Всичко друго би било абсолютна безотговорност. (…) Умолявам даже всички политически партии, независимо че явно ще идват избори, да се стегнат и да приемат отговорното решение, че този бюджет трябва да бъде приет, преди да бъде разпуснато това Народно събрание.“ Това заяви министърът на икономиката Кирил Петков пред БНР.
„Никой не е говорил с нас“, каза Петков, запитан водени ли са разговори от страна на БСП за участие в правителство. С държавния глава също не са провеждани разговори за включването на Петков в следващ служебен кабинет.
До този момент го играем много екипно в служебното правителство и за мен това би било поемане на отговорност по правилния начин, изтъкна Петков.
„Ако се реши, че това не е най-оптималното, не бих се сърдил на никой по никакъв начин, защото в момента са много динамични нещата, много фактори влияят.“
В отговор на въпрос, ако не го видим в следващо служебно правителство, ще прави ли нов политически проект, Кирил Петков коментира:
„Нека го говорим, когато стане факт. Не мога това да го казвам в момента. В момента съм служебен министър, който трябва да е безпартиен. Останаха две седмици. Имаме енергия да продължим да бъдем част от промяната. Какъв е най-добрият начин да го направим, ще бъде много сериозен разговор не само с нашите съмишленици, но и с нашите семейства, с нашите партньори. Трябва да помислим внимателно, но знаем, че България има нужда от още промяна.“
За съвместното решение с Асен Василев и Николай Денков да участват в служебното правителство и за евентуално бъдещо продължение той уточни:
„Рамката, в която бяхме, заедно взехме това решение да влезем, беше дадена от президента. (…) За мен това е единствения формат, в който бих влязъл в политическа роля, експертна роля – където имаме обща визия, но как се постига тази визия, имаме пълна свобода и никой не ти вдига телефона, никой не ти казва нещо.“
„През цялото време сме държали комуникация, много продуктивна, но не съм получил нито един път насока – направи това или направи онова“, разказа Кирил Петков за взаимодействието си с президента Румен Радев.
„Оттук нататък единственото, което би ми било интересно, е решението на Конституционния съд. Не съм ходил до Румъния“, уточни икономическият министър по повод спора около канадското му гражданство и полученото в посолството на Канада в Румъния удостоверение от канадските власти.
„Даже няма много какво да се гледа в този сертификат. Това не зависи от канадските власти“, допълни той.
Конституционният съд е единственият, който може да говори по тази тема и трябва да отчете кога българската държава приема отказа за валиден, подчерта Кирил Петков, като нарече казуса „екзотичен“. По думите му случаят с неговото гражданство би отворил вратите за много други българи, които искат да променят страната.
Петков не отчита своя грешка, защото е бил абсолютно убеден, че отказът от чуждо гражданство е валиден. Той потвърди, че към днешна дата няма нито един канадски документ.
Трите партии, които ме атакуваха по този казус, бяха ИТН, ДПС и ГЕРБ, припомни министър Петков.
Разкритията в ББР не са най-големият проблем, а реалното спиране на 850 заема, които са били в процедура на одобрение и са били на финалната права да бъдат дадени, подчерта Кирил Петков в предаването „Политически НЕкоректно“. По думите му средният размер на тези заеми е бил над 50 милиона. Неговата версия е, че със слагането на таван на кредитите от банката засегнати са реагирали.
Петков отказа да назове посредника от ИТН, който е осъществил връзка с него преди срещата му със Слави Трифонов. Той анализира атаката на ИТН, последвала отказа му за участие в кабинета на партията.
„В едно съм сигурен – тази готовност да изкажат всякакви неверни неща, включително и за бизнесите ни, за мен поражда супер много съмнения.“
Има една линия, отвъд която не съм десен човек – 42% от пенсионерите да са под линията на бедност не е ОК за мен, поясни Кирил Петков.
В последния месец само ни вкарват в обяснителни режими, отбеляза още той.
„Ние по два дена в седмицата прекарваме на наказателната скамейка в парламента.“
Христо Иванов си стои много добре като лидер на ДБ, каза Петков и нарече абсурдни евентуални негови лидерски намерения към тази партия.
„Промяната в България е съвсем възможна и не е толкова трудна, колкото всеки се опитва да я обясни. Ние като отбор имаме енергията да го направим“, декларира още Петков.
„Когато не се чувстваш сам, като бяла птичка, която едва ли не никой не я разбира, това чувство е много хубаво“, изтъкна той относно Фейсбук групата в негова подкрепа, която наброява над 90 хиляди членове.
„Няма опиум при мен от тази страна. Едно от нещата, които научих – ако човек иска да влезе в политиката, условие номер 1 трябва да бъде, че животът му извън политиката е по-добър, отколкото в политиката. Защото ако дори за момент се влюби в идеята, че е месия, че е невероятен, шансът да изкриви нещата, които трябва да направи, е огромен.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
БНР, Гласове