Армията влиза в тактическа готовност да пази границата от очакваната мигрантска вълна заради кризата в Афганистан, обяви премиерът Стефан Янев след заседанието на Съвета по сигурността.
Подготвя се решение на МС за оградата на браздата да мине изцяло в ръцете на МВР чрез Гранична полиция. Досега тя беше разпределена между МРРБ, МО и вътрешното ведомство. Граничарите ще се грижат и за самото съоръжение и на необходимите системи за наблюдение и информационни сензори, обясни ген. Янев.
По отношение на мигрантския натиск към България, премиерът уточни, че всеки ден данните са различни. Общо взето обаче числата сочели, че в началото на септември има лек спад на мигрантите, опитващи да влязат в страната. Профилът им също не бил еднотипен. „Всеки един от тях, дали е бежанец или е икономически мигрант, е възможно да се представя и под чужда националност, особено при липса на документи“, напомни той.
Запълнени над 75% са центровете за настаняване на МВР, каза още той. „Именно обработването на документите и карантинирането често води до задържане на мигрантите до над 1 месец“, разкри още той.
6 пъти е нараснал потокът към България от нелегално преминаващи в сравнение с 2020 г., уточни МВР шефът Бойко Рашков. Той каза и че предстои ремонт на разрушените сегменти на оградата, като МВР ще го обезпечи със средства, но ще разпореди на областните управители на Бургас, Ямбол и Хасково да се заемат с него.
32% са турци, опитващи да пробият границата, а едва 17% на всички мигранти били от Афганистан, добави още Рашков.
Има необходимост от изграждане на допълнителна инфраструктура за бързо осведомяване на всички отговорни институции, допълни той. И разкри, че следващата седмица се създава Секретариат по сигурността в рамките на Министерския съвет. Вече е определена числеността му и функциите му.
„В същото постановление създаваме и механизъм за временно командироване на експерти така, че до края на годината те да изпълняват задълженията си и в началото на следващата година Съветът да функционира пълноценно“, допълни министър-председателят.
Приети са и вътрешни правила за заседанията на Съвета по сигурността.
Янев настоя за цялостен анализ на политиката по отношение на Северна Македония в търсене на бъдещи решения в интерес на двата народа. „Без да излизаме от рамката, приета от НС, предлагаме на следващо заседание на Съвета по сигурността да направим този анализ, за да дадем отправни точки за външната политика на страната с цел устойчиви послания в името на националния интерес“, каза още той.
Лупа бг