Радев: Егоизмът не бива да подрива съзнанието, че въпреки различията, сме един народ

Spread the love

1630950305

 

 

 

„Егоизмът не бива да подрива съзнанието, че въпреки различията, сме един народ. Да живее свободна и единна България!“ Това заяви президентът Румен Радев в речта си на тържествената заря-проверка в чест на 136 години от Съединението.

 

 

 

„През септември 1885г. нашият народ заличи границите, натрапени от Берлинския конгрес. Без да чакат одобрението на Великите сили, българите предприеха най-значимата стъпка към единението на нашия народ, в изконните му земи. С мисъл и кураж. С дружни усилия и удивителна политическа зрялост, която постигна целта почти без кръвопролития“, подчерта президентът.

 

 

„136 години от тогава. Какви са уроците за нас днес? Време е да се излекуваме от комплексите за политическа обреченост, защото ние сме показали, че можем да постигаме големи цели. Да го правим цивилизовано. Успели сме в миналото. Можем го и днес. Съединението на България се случва само 7 години след възкръсването на страната ни, затова вярвам, че днес, 136 години по-късно, ние сме узрели да надмогнем всички исторически разделения, в името на демокрацията и просперитета на страната ни. Ключът е в духа на Съединението. В чувството, че сме един народ“, заяви държавният глава.

 

 

„Егоизмът не бива да подрива съзнанието, че макар че сме различни, сме един народ. Нашите различия не са повод за разкол, а част от богатството и потенциала на нацията. Актът на Съединението е най-вдъхновяващият епизод на дръзката ни политическа история. Това не е мъртва история, а урок по единение в името на свободата, достойнството и добруването на отечеството“, каза още президентът.

 

 

 

 

Преди това държавният глава прие тържествения строй по време на военния ритуал.

 

Преди 136 години българите се възправят срещу огромна историческа несправедливост, и височината на справедливата им кауза за обединение надхвърля ръста на Великите сили по онова време. Съединението на Княжество България и Източна Румелия е точката на спасение на територията, достойнството и бъдещето на един народ, който днес търси в спомените за това дело силата на своето единство, предава БНТ.

 

 

Някогашната столица на Източна Румелия днес подчинява празничния си ритъм на преклонението и почитта. Всеки 6 септември ни връща към героите, замесени в Съединението. Към хората, за които днес бият камбаните, към личности, пред които свеждаме глави и поднасяме цветя на признателност. Имената им и делата им са гордост и българска история.

 

 

История, която оживя преди минути в атрактивна възстановка на ареста на генерал-губернатора на Източна Румелия и обявяването на Съединението.

 

 

Паметник на Гаврил Кръстевич, генерал-губернатор на Източна Румелия по време на драматичните събития през 1885 година, беше открит по-рано в двора на храма „Успение Богородично“. За историците ролята му в защита на Съединението е безспорна, защото не се възпротивява на ареста и заявява подкрепата си за борбата за национално единство.

 

 

„Ако този човек е изпратил само една телеграма до великия везир, Съединение не би имало“, коментира директорът на регионалния исторически музей в Пловдив Стефан Шивачев.

 

 

С решение на Общинския съвет Гаврил Кръстевич беше обявен посмъртно за почетен гражданин на Пловдив. С тържествен молебен беше почетена паметта на героите, направили Обединението на Княжество България и Източна Румелия възможно. А през целия ден хора скланяха глави и оставяха цветя пред монумента, станал символ на Съединението