Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че сред причините за настоящата енергийна криза в Европа е отказът на европейските партньори от дългосрочните договори за доставка на руски природен газ.
На правителствено заседание по енергийните въпроси Владимир Путин нарече погрешна политиката на европейските страни в газовата сфера. „Разговаряхме още с предишната Европейската комисия. Цялата й дейност целеше прекратяване на така наречените дългосрочни договори и преход към борсовата търговия с газ. Оказа се, днес това стана напълно очевидно, че тази политика е погрешна“.
Русия трябва да премине към по-екологични енергийни източници по по-плавен и балансиран начин, отколкото Европа. Това обяви руският президент Владимир Путин на среща с членове на правителството, предават EA Daily и Агенция „Фокус“.
„Виждате какво се случва в Европа – има истерия и някакво объркване на пазарите. Защо? Тъй като никой не го приема сериозно, някой спекулира с проблемите на изменението на климата, някой подценява нещо, някой започва да намалява инвестициите в добивната промишленост. Преходът трябва да е плавен. И нашата страна има абсолютно всяка възможност да избегне подобни грешки“, каза Владимир Путин по време на срещата.
Президентът на Русия отбеляза, че вече е ясно до какво водят определени небалансирани решения, дисбалансирано развитие и резки разбърквания.
Следователно, смята руският лидер, не е необходимо Русия да прилага сляпо стандартните схеми за намаляване на емисиите.
„Бих искал да обърна специално внимание на начините за намаляване на обема на… парникови газове. Тук има много варианти. Не е необходимо сляпо да прилагаме стандартни схеми. Нуждаем се от такива, чийто кумулативен икономически ефект за всеки намален тон емисии ще бъде най-значим“, заяви Путин пред членовете на руското правителство.
Според президента Русия трябва активно да развива вече съществуващия потенциал и да използва конкурентните си предимства.
„Делът на енергията от атомни електроцентрали, водноелектрически централи, вятърни и слънчеви електроцентрали у нас надвишава 37% и такива конкурентни технологични предимства, разбира се, трябва да се използват. Трябва да се увеличи темпото на изпълнение на проекти в ядрената енергетика, активно да се развиват малки водноелектрически централи, сега в света се обсъжда възможността за отливи и приливи, а ние имаме върху какво да работим, абсолютно имаме конкурентни предимства“, обобщи руският президент.
Епицентър