Русия и Беларус оставят Украйна на тъмно и студено – спират доставките на електричество и въглища

Spread the love

 

640_d9b90dd66c7c09036c702801f3ab2269

 

 

 

От април 2019 г износът на нефт, въглища и петролни продукти от Русия в Украйна е възможен само със специално разрешение на правителството. Тогавашният премиер Дмитрий Медведев заяви, че забраната е в отговор на неприятелските действия на Киев.

 

 

 

Русия и Беларус няма да помогнат на Украйна с доставките на въглища и електроенергия, докато Киев не промени политиката си по критични въпроси или докато не се смени властта в страната, пише руското издание „Взгляд“, като се позовава на публикации в украинските медии.

 

 

 

Изданието „Страна“ пише, че Русия, поради влошените отношения между страните, няма да помогне на украинските власти да решат енергийните проблеми нито чрез доставка на въглища, нито чрез доставка на електроенергия. Поне докато Киев не коригира политиката си по най-важните въпроси, или докато не се смени правителството в Киев.

Според информацията на медията, ситуацията на енергийния пазар няма да бъде критична през ноември. Но всичко ще се промени драстично, когато наистина стане по-студено.

 

 

 

„През декември-януари, особено ако има силни студове, ще възникнат проблеми. Ще трябва да ограничим потреблението на електроенергия – или да преговаряме с предприятията за спиранията на тока зад кулисите, или да приложим непрекъснати прекъсвания на тока“, поясняват източници от Министерството на енергетиката на Украйна.

 

 

 

Председателят на Съюза на потребителите на комунални услуги на Украйна Олег Попенко посочва, че през ноември страната може да не прибягва до внос. Тъй като дори при недостиг на въглища властите могат централно да заделят определени запаси от газ за ТЕЦ и да го изгарят, добави Попенко.

 

 

 

 

„Но какво ще се случи през януари-февруари, когато може да свършат не само въглищата, но и газа (не е достатъчно дори за отопление, да не говорим за нуждите на ТЕЦ) е отворен въпрос“, подчерта той.

 

 

 

Истинските проблеми могат да започнат още през декември.

 

 

 

„Отначало, за да не плашат обществото с постоянни прекъсвания, те ще преговарят зад кулисите с предприятията да намалят потреблението, тоест да се затворят. Ако това не помогне, ще има планирани прекъсвания, предимно на бизнеса“, обясни източникът.

Възможно е населението на Украйна също да пострада – както от факта, че ще бъде включено в графиците на планираните прекъсвания, така и заради честите аварии, които са неизбежни, ако енергийната система работи на предела си.

 

 

 

Освен това има и друга заплаха за бизнеса – покачването на цените. Предприятията вече купуват електроенергия на два пъти по-висока цена от преди година. Според източника, ако проблемът с доставките на въглища за ТЕЦ не бъде разрешен в близко бъдеще или не бъдат постигнати споразумения за внос на електроенергия от Русия и Беларус, украинският енергиен сектор ще се изправи пред много тежка зима, а украинските потребители ще бъдат изправени пред заплахата от масирани прекъсвания на тока.

 

 

 

По-рано икономистът Игор Юшков коментира пред „Взгляд“, че този път Русия може да помогне на Украйна да премине през отоплителния сезон, но политическото напрежение между двете страни расте. Украйна ескалира конфликта в Донбас.

 

 

 

В петък председателят на комисията на Върховната Рада по енергетика и жилищно-битови услуги Андрей Герус заяви, че от 1 ноември „Русия спира доставките на енергийни въглища“.

 

 

 

„Такива въглища внасят ДТЕК (Луганская ТЕЦ, Криворожская ТЕЦ), Донбасенерго (Славянская ТЕЦ) и Технова (Дарницкая, Сумская и Черниговская ТЕЦ)“, добави той, отбелязвайки, че това „прилича на енергийна война“.

 

 

 

На свой ред Москва обяснява спирането на доставките с „нарастващите нужди в страната“.

 

 

 

„През ноември Русия ще доставя на Украйна други видове въглища, ще стане износител на повече от половината от доставките на всички въглища, закупени от Киев“, обещаха от Министерството на икономическото развитие на Русия.

 

 

 

От началото на годината в Украйна се наблюдава дефицит на въглища. Поради това рекорден брой блокове на ТЕЦ работят с частичен капацитет. В същото време топлоелектрическите централи произвеждат повече от 35% от електроенергията в страната.

По-рано Украйна се споразумя за доставка на американски въглища.

 

 

 

Както e известно, износът на петрол, въглища и петролни продукти от Русия в Украйна е възможен само със специално разрешение на правителството. Още през април 2019 г. премиерът Дмитрий Медведев въведе съответните санкции. Премиерът заяви, че въвеждането на забраната е в отговор на неприятелските действия на Киев.

Източник: Агенция „Фокус““