В близко бъдеще до около година ще има ваксини срещу вируса под формата на спрей.
Първите доброволци разказаха какво е усещането.
Оксфордският университет показа фаза 1 на изпитание на тяхната ваксина Oxford/AstraZeneca с назален спрей.
След като получи ваксината през носа си, доброволецът от изпитването Лайл Хопкинс каза, че е „много по-добре, отколкото очаквал“.
„Мислех, че ще изтръпне или нещо подобно, но почти не усещах. Имаше доста сладък вкус, имаше някакъв сладникав вкус“, добави той.
Учените вече са дали на 30 неваксинирани спрея за нос и сега ще го прилагат на 12 други, които са получили първите си две дози по традиционен начин. Целта на тази фаза на изпитването е да се установи безопасността – да се гарантира, че няма никакви неблагоприятни ефекти.
Целта на цялото проучване е да се установи дали поставянето на ваксината по този начин генерира имунен отговор и спира инфекцията.
Много имунолози смятат, че използването на тази техника всъщност може да постигне много по-голяма защита. Ако е така, това може да бъде много вълнуващо.
„Ако получите ваксината в носа, тя може да бъде особено добра за създаване на имунен отговор, който е насочен към носа и особено добра за блокиране на инфекции там“, каза д-р Санди Дъглас, който ръководи изследването.
Това няма да е първата ваксина в назална форма. По този начин малките деца се инжектират срещу грип, а спрейовете за сенна хрема съществуват от години. По-добрият имунен отговор към спрея може да не е единствената полза.
Знаем, че малките деца ще бъдат много по-склонни да получат ваксина, ако не е с игла. Същото може да се каже и за много 12-15 годишни, които вероятно биха предпочели спрей. Има и много възрастни с непоносимост към иглата и тези, които може би просто намират интрамускулните инжекции за неудобни.
„Съществуващите ваксини са страхотни – наистина не искам хората, които виждат това днес да си мислят: „Ще изчакам ваксината със спрей“, защото едва ли ще бъде налична година или повече, дори ако нещата вървят перфектно.“, каза д-р Дъглас.