Очаква се редовният кабинет с мандата на първата политическа сила „Продължаваме промяната“ (ПП) да бъде гласуван на извънредно заседание на парламента в понеделник.
По неофициална информация президентът Румен Радев ще връчи мандата на кандидата на ПП за премиер Кирил Петков в събота, той пък веднага ще го върне като изпълнен и ще представи състава на правителството.
Коалиционното споразумение между ПП, БСП, „Има такъв народ“ (ИТН) и „Демократична България“ вече е окончателно завършено. Формациите обаче няма да го подпишат пред медии. Очаква се документът да бъде публикуван официално по-късно в петък, след като Националния съвет на БСП, който се събира от 13:00 часа одобри кандидатите за министри на формацията и приеме решение за подписване на споразумението, пише Mediapool.
„Надявам се, че днес споразумението ще бъде подписано. Имайте още малко търпение“, каза Петков пред журналисти в петък.
Рокада в последния момент – Гърдев отпада, Генчовска ще е външен министър на ИТН
Експертът от президентството Теодора Генчовска е номинацията на „Има такъв народ“ за министър на външните работи в бъдещия коалиционен кабинет. Тя заменя предишното предложение на партията за поста – Димитър Гърдев, който бе уличен в подправяне на фактите за своето кариерно развитие.
Теодора Генчовска беше предложена за министър на отбраната в двата нереализирани проектокабинета на ИТН. Тя е главен експерт към администрацията на президента Румен Радев.
В началото на седмица разбра, че Гърдев е споделил невярна информация за позициите, която е заемал като служител на Европейския парламент. В официалното си CV Гърдев твърди, че е бил „съветник в комисиите AFET и SEDE”. Тази информация е публикувана на сайта на „Има такъв народ“.
Работата на Гърдев в Европейския парламент обаче е била като асистент на българския евродепутат Елена Йончева в нейния офис в София и той никога не е работил в помещенията на ЕП, съобщи Euractiv.
Елена Йончева потвърди, че Гърдев е бил неин асистент в офиса в София в периода 2019-2020 г., но добави, че твърдението му, че е бил „съветник в комисиите AFET и SEDE“ е лъжа.
По информация на Mediapool от офиса на Йончева в София Димитър Гърдев е работил там в периода юли 2019 – февруари 2021 г. на трудов договор като местен асистент. Съгласно правилата на Европейския парламент, местните асистенти подпомагат съответния евродепутат при изпълнението на парламентарните му функции в държавата, от която е избран – България.
Останалите номинации на ИТН са Гроздан Караджов за вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройство, Александър Николов за министър на енергетиката и Радостин Василев за министър на младежта и спорта.
Съставът на правителството не е официално обявен, но се очаква разпределението и имената да е следното:
Министър-председател – ПП (Кирил Петков)
Вицепремиер и министър на финансите – ПП (Асен Василев)
Вицепремиер по ефективното управление – ПП (Калина Константинова)
Вицепремиер и министър по икономиката и индустрията – БСП (Корнелия Нинова)
Вицепремиер и министър на регионалното развитие – ИТН (Гроздан Караджов)
Вицепремиер и министър на околната среда и водите – ДБ (Борислав Сандов)
Министър на образованието – ПП (Николай Денков)
Министър на здравеопазването – ПП (Асена Сербезова)
Министър на вътрешните работи – ПП (Бойко Рашков)
Министър на отбраната – ПП (Стефан Янев)
Министър на транспорта – ПП (Николай Събев)
Министър на растежа и иновациите – ПП (Даниел Лорер)
Министър на културата – ПП (Тодор Мечкарски)
Министър на труда и социалната политика- БСП (Георги Гьоков)
Министър на земеделието – БСП (Иван Иванов)
Министър на туризма – БСП (Христо Проданов)
Министър на външните работи – ИТН (Теодора Генчовска)
Министър на енергетиката – ИТН (Александър Николов)
Министър на спорта – ИТН (Радостин Василев)
Министър на правосъдието – ДБ (Надежда Йорданова)
Министър на електронното управление – ДБ (Божидар Божанов)