„Мораториумът върху цената на тока може да падне преди март. Той ни дава време, за да направим нужния анализ на системата и да видим дали няма скрити резерви, заяви премиерът Кирил Петков в 120 минути.
Не ни хареса новината, че в деня, в който се заклехме, идва новината, че парното на софиянци се вдига с 30 процента, а токът на всички с двуцифрено число, каза премиерът.
Критикуваха ни за мораториума, но искаме да проверим дали няма течове по системата. Не може сметките да се плащат от битовите потребители. Това е най-лесно. Философията ни е друга, заяви още Петков.
Парламентът трябва да направи промени в състава на Комисията за енергийно и водно регулиране, в която има членове с изтекъл мандат, отбеляза Петков.
Не соча с пръст, но казвам, че не е нормално точно в деня, когато се заклехме да се вдигнат цените коментира премиерът по отношение на регулатора.
„КЕВР е независим като орган, има много правомощия, които не изпълнява. Може да направи пълни инспекции на всички по веригата, за да види дали всичко е обновено и разходите им са същите. КЕВР трябва да има истински регулиращи правомощия, а не просто да е печат върху новата цена на тока, която му поискат. Надявам се да се сложат 40 одитора и те да си вършат работата“, допълни премиерът.
Проучват се и възможности за изкупуване на всички количества договорен азерски природен газ, който е с 60 процента по-евтин, готви се и програма за подпомагане на бизнеса за високите цени на електроенергията, заяви Кирил Петков.
Темата за скъпите ток и газ е обсъдена през почивните дни с ресорния енергиен министър и още този понеделник или до края на седмицата ще бъде обявен механизъм за компенсиране на бизнеса, съобщи Петков.
По думите му помощта ще бъде процент от цената на електричеството и не е редно да е еднаква сума за всички, а да се въведе ясен модел за подпомагането.
„Целта е да субсидираме фирмите, които имат нужда. Все пак имаме определен бюджет. Няма да дотираме фирми, които са си договорили ниска цена на енергията“, каза Петков и допълни, че ще бъде въведен „под и таван“ и фирмите, които попадат между тях, че ще получат помощ.
На въпрос какво ще стори, ако главния прокурор Иван Гешев си подаде оставката доброволно, Кирил Петков отговори:
„Ако той направи тази стъпка, аз бих го поздравил, че е направил нещо отговорно за българската правосъдна система, защото ще ни спести време. Ето дори и Европейската комисия чака този момент, нашите външни партньори. Ще спести на всички хора и нас като парламентарни групи доста време, но това си е негово решение“.