По думите на Байдън на срещата е имало пълно единодушие. Обсъдени са били общите усилия за възпирането на по-нататъшна руска агресия срещу Украйна – включително подготовката за налагане на мащабни последици и голямата икономическа цена, която Русия би платила, ако нападне Украйна, както и укрепването на източния фланг на НАТО.
Според Белия дом видеосрещата, продължила час и 20 минути, е част от „тясната консултация и координация с трансатлантическите съюзници“. На нея лидерите също са подчертали желанието си за дипломатически изход от напрежението и са „направили преглед на провелите се наскоро разговори с Русия в различни формати“.
Същевременно говорителят на Пентагона Джон Кърби обяви, че 8500 американски военни са в готовност да бъдат разположени в Европа. Кърби заяви, че стъпката е предприета, за да се уверят съюзниците в НАТО и за „изпращане на много ясен сигнал до Путин, че ние вземаме насериозно задълженията си към НАТО“. Кърби също заяви, че към момента „е много ясно, че руснаците нямат намерение да действат в посока деескалация“. Окончателно решение за разполагането на американските военни обаче още не е взето.
Русия настоява, че няма намерение да влиза в Украйна, но уверенията не са достатъчни за Вашингтон и съюзниците. Притесненията са заради струпването на десетки хиляди руски военни по границата с Украйна. В страната Русия контролира Крим и подкрепя сепаратистка армия в източната част. За намаляване на напрежението Москва представи искания, сред които гаранции Украйна да не бъде включена в НАТО. Съединените щати и като цяло НАТО отхвърлят подобни искания и предупреждават за сериозни икономически санкции, ако Русия не деескалира напрежението.
Фрог нюз