Единодушни сме по темата Украйна. Разделение не може да има. Продължаваме да използваме всички дипломатически възможности за деескалация на напрежението“. Това заяви министър-председателят Кирил Петков пред журналисти в Брюксел.
Пред медиите премиерът Петков обобщи акцентите от срещата си с френския президент Еманюел Макрон и с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Една от темите – Националният план за възстановяване и развитие. Пред Урсула фон дер Лайен министър-председателят е подчертал, че особено за сектор „Енергетика“, въпросът е стратегически. Срещнал е пълно разбиране, че в момента енергийната ни система не може да увеличи допълнително зависимостта си от газ.
„Отпадането на парогазовата централа в този случай, когато се говори за това как Европа трябва да намали газовата зависимост е абсолютно ясно като позиция. Сега трябва да видим какъв е алтернативният вариант и дали този алтернативен вариант, който сме предложили е най-добрият. Но аз вярвам, че е наистина много смислен като стратегия“, добави министър-председателят, предаде vevesti.bg.
Министър-председателят отговори и на въпроси, свързани с вътрешната политика. Единият от тях – коментарът на президента Румен Радев за ситуацията в енергетиката. Правителството работи целенасочено и с новото ръководство на КЕВР ще бъдат постигнати много добри резултати, категоричен беше премиерът.
„За мен нещата се движат в правилната посока“, заяви Кирил Петков и даде пример – с февруарските фактури бизнесът вече усеща допълнителната помощ от държавата, като подкрепа ще има и през март.
По отношение на коментара на Иван Гешев за намаляването на бюджета на прокуратурата, министър-председателят беше лаконичен: 20 млн. лв., които се прехвърлят от обвинението към БАН, са инвестиция в иновациите и науката. С тях ще бъде подпомогната работата на млади учени.
„Бюджетът на прокуратурата е доста голям и в момента. Всички българи плащаме прекалено голяма цена, особено за нивото на правосъдие, което имаме“, допълни премиерът. Министър-председателят Петков подчерта, че желанието на правителството е зеленият сертификат да отпадне, но е важно това да се случи когато няма риск за здравната система.
Петков беше категоричен, че протестът е част от демокрацията и важна форма на комуникация на обществото, но не трябва да се използва от подмолни движения на хора, свързани с криминалния свят. Премиерът добави, че е налична информация за хора от криминалния контингент, които да бъдат включени към протеста, за да се опитват да правят провокации. МВР в момента разглежда всеки сигнал.