Няма „жълт“ картон. „Жълтият“ картон е за всички със сметките на края на месеца. Не мога да го приема. Ние сме дошли затова, за да правим промяна. Когато има разделение на властите, е нормално да се отправят предупреждения от едната към другата, а президентът даде общо предупреждение и това е добре дошло. В случая с „Булгаргаз“ няма грешка, бих повторил действията си по същия начин.
Така премиерът Кирил Петков коментира размахания пръст по-рано през седмицата от Румен Радев по повод смяната на борда на „Булгаргаз“ пред БНТ.
Петков очаквал новият регулатор в лицето на КЕВР да е по-прецизен и по-независим. „Да взима решенията си на база на истински одити“, настоява Петков. И заяви, че кандидатът на ПП за шеф на КЕВР Станислав Тодоров бил с перфектна репутация и невероятно свестен. „Той ни отказа първата покана“, разкри Петков. „Поздравявам хора като него, които си загърбват личния живот, за да влязат в тежки битки“, добави той. „Най-много бих се зарадвал, ако следващият КЕВР ни откаже наше предложение, защото не е било добро“, заяви още премиерът.
По думите му мораториумът върху цените на тока ще падане „максимално бързо“, но не се ангажира с конкретен срок.
По повод задаващата се газова криза, той успокои, че все пак Русия имала голяма зависимост от паричните потоци за продажбата на газа си.
И защити думите на вицето си Асен Василев срещу работодателите, като обясни: „Не може България да има 50% от продуктивността на труда на ЕС, а заплащането да е на 27%. Това означава, че нещо не се случва в капиталовите инвестиции правилно или те не се формират правилно“.
Ако имаме разминавания по нечия политика, това е от ролята на разделението на властите. Вярвам, че ако президентът Румен Радев е отправил критика към наши действия, това е било продиктувано именно от интереса му за благото на страната. А той е един и същ.
На въпроса дали е склонен да допусне компромис в разговорите и дали търговско-икономическите отношения са способни да излекуват 70-годишни исторически рани, премиерът заяви пред БНТ:
„Търговско-икономическите отношения дават нова рамка“. Той „даде“ съвет всеки да се замисли какви отношения иска да имаме със съседните страни.
„65 милиона човека сме на Балканите, това е капиталът на Франция. Ако спрем да мислим как да се обидим един другиго, регионът ще стане много по-богат“, категоричен е премиерът. Иначе потвърждавал българската позиция спрямо Северна Македония.
„Има причина защо толкова години нищо не се е случило между нашите отношения. Има сили и там, и у нас, които в следващите седмици ще направят всичко възможно да не допуснат добросъседските ни отношения. Но аз, Кирил Петков, и Димитър Ковачевски, сме отговорните за този процес. Познаваме се от 2 седмици и всичко, за което сме се уговорили, е било изпълнено“, каза министър-председателят като контраст на действията на президента Стево Пендаровски и срещата му с „ОМО-Илинден“, която взриви преговорите в последните 7 дни.
Припомняме, след снимката на държавния глава на РСМ, вицето на Петков Корнелия Нинова отказа да води делегацията в Скопие за среща на работната група по икономическите въпроси и вместо нея там отиде инвестиционния министър Даниел Лорер.
Хоризонтът на управлението е 4 години и съм сигурен, че коалиционните ни партньори ще издържат да работят заедно в този период, заяви още Кирил Петков по повод намеците от ДБ, че предсрочните парламентарни избори са неизбежни.
Лупа бг