Путин изпрати войски в Луганск и Донецк

Spread the love

big_Untitledb4c

 

 

 

Руският президент Владимир Путин нареди изпращането на военни в Източна Украйна.  Това стана след като призна самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики в Украйна за независими.

 

 

Според указите, подписани от него, руските войски ще изпълняват т. нар. „миротворчески функции“ в Луганск и Донецк. Това поражда опасения, че войските скоро могат да преминат границата, съобщава БНТ.

 

 

 

Путин предупреди, че ако бойните действия в Донбас не бъдат прекратени, отговорност за последствията ще носи режимът в Киев.

 

 

 

 

Днес е планирано съвместно заседание на двете камари на парламента – Държавната дума и Съветът на федерацията, на което документите, подписани от Путин се очаква да получат пълна подкрепа.

 

 

 

В Киев – към украинците се обърна държавният глава Володмир Зеленски. Според него, Москва слага край на мирните усилия за решаване на конфликта и последствията ше бъдат нейна отговорност.

 

 

 

Той призова международната общност да подкрепи Украйна. Няма нужда от паника и безсънни нощи – правим всичко възможно за намиране на изход от кризата.

 

 

 

Украйна определя действията на Руската федерация като нарушение на териториалната цялост на Украйна. Отговорността за последствията от тези решения е изцяло на политическите власти на Русия. Признаването на независимостта на окупираните Донецка и Луганска области означава едностранно оттегляне на Русия от Минските споразумения и пренебрегване на решенията, взети в Нормандския формат, заяви Зеленски.