Европейският съюз (ЕС) няма да налага санкции на руския газ или петрол, каза унгарският премиер Виктор Орбан във видеообръщение, публикувано на страницата му във „Фейсбук“, предаде Ройтерс.
Изявлението му идва на фона на започналото вчера двудневно неформално заседание на държавните глави и правителствените ръководители на ЕС във Версай, Франция, информира БТА.
„Най-важният въпрос за нас е уреден по благоприятен начин: няма да има санкции, които да се отнасят за газ или петрол, така че енергийните доставки на Унгария са осигурени през предстоящия период“, добави Орбан.
Лидерите на Европейския съюз в четвъртък осъдиха „неописуемите страдания“, които Русия нанася на Украйна, но на среща на върха във Франция отхвърлиха призива на Киев за бързо присъединяване към блока и се разминаха по отношение на обхвата на санкциите срещу Москва, предаде Bloomberg TV Bulgaria.
Руското нахлуване – най-голямото нападение срещу европейска държава след Втората световна война – наруши реда за сигурност в Европа и подтикна столиците в ЕС да преосмислят какво трябва да отстоява блокът, неговата икономическа, отбранителна и енергийна политика.
ЕС бързо наложи широки санкции и предложи политическа и хуманитарна подкрепа на Украйна, както и някои оръжейни доставки в дните след атаката на Русия на 24 февруари.
Въпреки това се появиха пукнатини в единния фронт – от реакцията му на искането на Киев за ускорено членство до това колко бързо може да се откаже от руските изкопаеми горива и как най-добре да оформи икономически отговор.
„Никой не влезе в Европейския съюз за една нощ“, каза премиерът на Хърватия Андрей Пленкович, след като преговорите между 27-те национални лидери приключиха в ранните часове в петък.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел каза в демонстрация на съчувствие и морална подкрепа: „Украйна принадлежи към европейското семейство“.
Но други дадоха да се разбере, че на Украйна няма да бъде позволено да се присъедини прибързано, нещо, което украинският президент Владимир Зеленски търси и което има известна подкрепа от съседите на Украйна от източния фланг на ЕС.
„Няма бърз процес“, каза холандският премиер Марк Рюте, виден противник на разширяването на ЕС, като добави, че блокът ще продължи да задълбочава връзките си с Киев.