Огромен скандал избухнал между президента Румен Радев и премиера Кирил Петков във връзка с позицията която държавният глава изразил на срещата на върха на НАТО в Брюксел и идеята му да закупуваме „втора ръка самолети на лизинг“, пише Епицентър.бг.
Неописуемият скандал се е разразил в самолета към Брюксел, на чийто борд бяха качени заедно президентът Румен Радев и водената от него делегация, и премиерът Кирил Петков. Именно главнокомандващият е инициирал безпрецедентния съвместен полет с една машина, в разрез с всички разпоредби на НСО за опазването на живота и здравето на охраняваните държавни мъже, твърди Лупа бг.
По информация на Lupa.bg Радев е настоял да проведе двучасовата среща с министър-председателя преди срещите на върха на НАТО и тези на Петков с лидерите на ЕС в рамките на заседанието на съвета, за да поиска от него рафинираниране на позициите, които България излъчва в контекста на войната в Украйна, както и конкретни стъпки за модернизирането на армията.
Радев отишъл на събитието с мандат при строго определени параметри , които му били написани и официално изпратени от Министерския съвет.
Президентът обаче се отклонил от заръките на правителството и на своя глава поставил пред американския президент Джо Байдън въпроса, „ако не може да се ускори доставката на нашите нови изтребители, тогава да мислим за втора ръка Ф-16 на лизинг“.
С какви пари ще купуваме самолети на лизинг след като в момента се опитваме да реагираме на тежки социални и икономически проблеми, които изискват огромни бюджетни средства, изригнаха от екипа на премиера.
Радев дори си позволил да търси такива самолети на лизинг от европейски партньори, което изобщо не е негова работа. „Ако и това не става ( б.а. да вземем от САЩ), трябва да търсим вариант за европейски изтребители на лизинг от нашите партньори. Италия и Франция са готови да дискутираме този въпрос“, похвали се сам президентът пред журналисти в Брюксел.
Самият Кирил Петков също бил гневен, защото правителството няма никакво намерение точно сега да харчи пари за изтребители, при положение, че има далеч по-неотложни задачи, някои от които се отнасят букавално до социалното оцеляване на огроми групи хора в държавата.
Радев и Петков влезли в противоречие и по темата за неустойките, за които България би могла да претендира след като стана ясно, че ще минат поне 10 години преди предварително платените Ф-16 да влязат в употреба. За такива неустойки настояваше бившият винен министър Стефан Янев, с когото премиерът наскоро се раздели.
Прави впечатление, че в Брюксел на Кирил Петков е обърнато специално внимание от президента на САЩ, за разлика от Радев, който останал в изолация. Не случайно именно на Петков е дадена възможност за снимка с Байдън, а не на Радев.
Епицентър, Лупа бг