Призовават го да продължи преговорите с Украйна
Канцлерът на Германия Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон призоваха в телефонен разговор руския президент Владимир Путин да продължи преговорите с Украйна, съобщиха френски и германски източници.
„Германия и Франция поискаха незабавно прекратяване на огъня от страна на Русия“ и „настояха, че всяко решение на тази криза трябва да дойде чрез преговори между Украйна и Русия“, според германски правителствени източници, цитирани от БГНЕС.
Елисейският дворец потвърди провеждането на разговора, като добави, че лидерите на ЕС ще обсъдят конфликта в Украйна на срещата си на върха във Версай в четвъртък вечерта.
„Тримата лидери се договориха да останат в тесен контакт през следващите дни“, се казва в съобщението.
Външните министри на Русия и Украйна проведоха днес в Турция първите разговори помежду си от началото на войната в Украйна.
По оценка на Дмитрий Кулеба, в хода на разговорите не е постигнат „никакъв напредък“ по прекратяването на огъня. Руският външен министър Сергей Лавров обаче заяви, че Москва иска да продължи преговорите с Украйна.