0% ДДС за хляба, осъвременяване на пенсиите с близо 20%, по-високи данъчни облекчения за семействата с деца и отстъпки за горивата, включително за бензин и дизел – това са част от мерките в антикризисния пакет, приет в рамките на вчерашния коалиционен съвет, съобщиха от Министерски съвет. Нито една от тях обаче не може да се нарече антиинфлационна.
От кабинета уверяват, че мерките целят подкрепа за българските граждани и бизнеса „в условията на безпрецедентната криза“, породена от войната в Украйна.
Коалиционните партньори са договорили осъвременяване на пенсиите от 1 юли със средно 20% вместо със заложените сега 6,1%. Така даваните 60 лева към пенсиите ще се включат като процентно увеличение и ще се добави.
От 1 октомври ще бъдат преизчислени пенсиите на 770 хил. пенсионери по т. нар. „швейцарско правило“. От 2008 г. ще се преизчисли всяка пенсия със 100% на ръста на средноосигурителния доход или 100% инфлацията, в зависимост от това кое е по-благоприятно и кой е по-високият размер на пенсията за конкретния пенсионер.
Така минималната пенсия ще се повиши с над 55%. В началото на миналата година тя бе 300 лв., а от 1 юли ще стане 467 лв.
За 12-те години управление на ГЕРБ пенсиите са се вдигнали средно с около 100 лв., а сега само в рамките на година увеличението ще бъде със 167 лв. – изтъква пресслужбата на кабинета.
В антикризисния пакет са предвидени също компенсации заради високите цени на горивата. Всички граждани до края на годината ще могат да се възползват от отстъпка в размер на 25 ст./л. за бензин 95 и дизел, метан и пропан-бутан.
За една година ДДС на хляба ще бъде сведен до 0%, като за същия период ДДС на виното и бирата ще бъде върнато на 20%.
По отношение на отоплението се предвижда в срок от една година ДДС за парно и топла вода да бъде 9%. Ще бъде намален също на 9% ДДС за природния газ за крайни потребители/битови нужди за срок от 1 година. Освобождават се от акциз ел. енергията, природният газ, метанът.
Като дългосрочна мярка се предвижда увеличаване размера на данъчното облекчение за семейства с деца от 4500 лв. на 6000 лв. годишно. То ще може да се ползва на всеки три месеца през годината.
Пакетът от антикризисни мерки включва още:
– увеличаване на прага за задължителна регистрация по ЗДДС от 50 000 лв. на 100 000 лв.
– облагане на свръхпечалбите на електрическа енергия с цел компенсиране на небитовите потребители
– електронни ваучери за улеснение на работещите, като общият им размер ще бъде увеличен до 1,2 млрд. лв.
– намаляване на лихвата до 8% за просрочени плащания към държавата, общините, за комунални услуги;
Ще бъде отправена препоръка до КЕВР за две ставки за ток, вода, парно и газ, базирано на консумацията за едно домакинство, като целта е да се въведе намалена тарифа за по-малко потребление. Продължава да бъде по-ниска ДДС ставката по отношение на книгите в размер на 9%.
По-голямата част от мерките ще бъдат уредени в предстоящата актуализация на бюджета в средата на настоящата година, като съответно бъдат предвидени различните срокове за влизане в сила и изпълнение. Ще бъдат изработени и необходимите законодателни промени.
„Това е пореден път, когато показваме, че това правителство има добра икономическа мисъл, справяме се с кризата. Всички, които се страхуват как и какво ще се случи оттук нататък – бъдете спокойни – българското правителство и тази коалиция ще успеем заедно като общество да минем през тази криза, така че всички. Този пакет от мерки гарантира, че стандартът на живот на българите ще се запази„, заяви премиерът Кирил Петков след обявяването на мерките.
Мерките представляват възможност да подкрепим най-уязвимите, които в момента са в най-голям риск от ефекта на инфлацията, и младите семейства с деца. Фокусираме се специфично върху горивата и електрическата енергия, обясни министър-председателят.
Оф нюз