„Трябва задължително да има текст, който да е между това да бъде информативен и да предвижда административно наказание – глоба, когато пациентите не успеят да се впишат в общия процес на поставяне на правилната диагноза.“
Това заяви пред БНР доц. д-р Антон Тонев, депутат от ПП, председател на здравната комисия в Народното събрание.
„Понякога са възможни подвеждания, понякога пациентът иска да ни подведе в посока, която предварително си е съставил. Затова са обсъждани възможности със законов текст да бъде посочено какви са точно правата и задълженията на пациенти, които търсят медицинска помощ, особено в случаите на спешност„, аргументира се Тонев във връзка с предложението за подобно законодателно изменение, направено от д-р Александър Симидчиев от ДБ.
По думите му в някои моменти лекарят е изправен пред предизвикателството „да разплете всеки отделен случай и да вземе най-правилните решения“.
Според Тонев „малките отклонения“ в обясненията на пациента не създават проблеми и лекарите са подготвени за тях, но се визират „случаите, когато някой преднамерено, с конкретна цел иска да заведе разговора в друга посока“.
Тонев потвърди, че сред коалиционните партньори има добра комуникация за сектор „Здравеопазване“.
„В момента законът не може да се използва за ситуация, с която да угасим нововъзникнал пожар“, коментира председателят на здравната комисия по повод проблемите с електронните направления и реакциите в бъдещи подобни ситуации.
„В този договор е можело да бъдат посочени условия, ако се допуснат до недобри практики, това да води до неустойки и наказания за всяка една от страните.“
По повод дълговете на „Пирогов“ и влизането на прокурист в лечебното заведение заради дълговете му Антон Тонев посочи като конкретна причина предоговарянето на болницата с доставчици, за да не изпадне в състояние на декапитализация.
Обсъждат се законови промени в основните закони, касаещи работата на лечебните заведения, уточни Тонев в предаването „Преди всички“.
Дължим на нашето общество публичен разговор какви причини са довели до недоброто състояние на лечебните заведения. Сега е моментът да отворим тези закони и да се опитаме да наложим нови модели за финансиране и менажиране на нашата здравна система – преминавате от клинични пътеки към диагностично-свързани групи.
Дълги години не е налагана сериозна реформа, натрупани са доста проблеми, на които в момента обемът е значителен и имаме нужда от реформа, коментира председателят на здравната комисия в парламента доц. Антон Тонев.
„В тези 7 дни, с едно непрекъснато покачване на бройките електронни документи, смятаме, че сме достигнали едно стабилно ниво, издадени са 1 126 732 електронни направления, съобщи по БНТ Тонев и увери, че „оттук насетне случаите на несъответствие ще намаляват до момент, в който ще изчезнат напълно“.
По думите на Тонев един от изпълнителите – частна фирма, трябва да промени софтуера си, така че да няма повече такива дефекти.
Той поясни, че в момента Министерство на здравеопазването и „Информационно обслужване“, „която е шапката на всички тези промени за въвеждане на електронното здравеопазване“, нямат такъв тип договорни отношения, върху които да стъпят и да поискат някакво санкциониране.
„Става въпрос за отношения между лекари и софтуерна фирма, в които ние не сме страна“, каза шефът на здравната комисия и уточни, че ще бъдат предложени законови промени.
Оф нюз, БНТ, БНР