На заседанието на КСНС настоявах българите да се впишат в македонската конституция, но Петков го отхвърли.
Това разказа днес президентът Румен Радев.
„Кабинетът на министър-председателя не пое отговорност за действията си и не остави достатъчно време, така че институциите и обществото да се запознаят с казуса за Северна Македония“, коментира той.
„Що се касае до културно-историческото наследство, учебници, езикът на омразата, които се защитават именно в този двустранен протокол, вчера народните представители гласуваха „празен чек“ за нещо, с което мнозина от тях така и не успяха да се запознаят“, посочи Радев.
„Френското предложение съдържа голяма част от българските изисквания, но можеше да бъде още по-успешно, ако нашите политици имаха по-голямо внимание към този процес“, заяви президентът.
Според Радев дипломатите на МВнР са разчитали основно на президентската институция, пилеейки време и енергия да вкарат „разнопосочната политика“ на министър-председателя Кирил Петков в приемливи рамки.
Въз връзка с Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС) и разсекретяването му по казуса с РСМ държавният глава заяви: „Това е закрито заседание. Аз държа всеки участник да има свободата да отстоява своите позиции. В тези 5 часа на съвета категорично настоявах македонските българи да се впишат в Конституцията и това да бъде задължително условие за начало на преговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС“.
Радев уточни, че Петков, неговите министри и всички участващи партии, с изключение на „Има такъв народ“, са отхвърлили това предложение и са го приели, едва когато е дошло чрез президента Макрон, предаде актуално.бг.
Кирил Петков се прицели към мен, но уцели Корнелия Нинова. Това коментира президентът Румен Радев във връзка с интервюто, което премиера даде за Гардиън.
„Премиерът призна, че България изнася оръжие за Украйна. В желанието си да уцели мен, той простреля госпожа Нинова, която оглавява комисията, която издава разрешителни за това оръжие“ , допълни президентът.
„Френското предложение съдържа голяма част от българските изисквания, но можеше да бъде по-успешно, ако нашите политици имаха много по-голямо внимание към този процес. Ако дипломатите на Външно президентство разчитаха не само на президентската институция и не пилееха време и енергия в опити да вкарат в разнопосочната политика на министър-председателя в някакви рамки“, коментира Радев на авиобазата Граф Игнатиево, предаде днес.бг.
Държавният глава е там за да отбележи 110-ата годишнина от първия боен полет на българската бойна авиация.
„Отдавна настоявам македонските българи да бъдат вписани в Конституция. Парадоксално беше, че за това беше по-лесно да се убедят френския президент и европейските лидери, отколкото българското председателство. Що се отнася до гаранцията. Дипломатите в МВнР се опитваха да вкарат разнопосочната политика на премиера в приемливи рамки“, коментира президентът.