Доставките на газ ще бъдат възобновени по всяко време, ако българската страна плати по схема, отговаряща на изискванията на „Газпром“.
Това каза в четвъртък руският посланик в България Елеонора Митрофанова в ефира на телевизионния канал „Россия-24“, предаде Нюз.бг.
„Много експерти, разбира се, призовават за прагматизъм и все пак връщане към споразумението с „Газпром“, което е валидно до края на тази година. Затова във всеки един момент, когато българската страна реши да плаща по схемата, която тя изисква“ „Газпром“, „доставките ще бъдат възобновени“, заяви посланикът.
В същото време дипломатът отбеляза, че ситуацията в енергетиката в България е много тежка, през последните два месеца е регистрирано значително увеличение на цената на газа.
„Те не получават голямо количество газ всяка година, въпреки че има подписани споразумения с Азербайджан. Тази ситуация е много тежка както за бизнеса, така и за отделните стопанства,“ добави Митрофанова.
Припомня се, че на 27 април „Газпром“ напълно спря доставките на газ за „Булгаргаз“ поради неплащане в рубли навреме.
След това България обяви, че е намерила алтернативни варианти за доставка, включително втечнен газ от САЩ и газ от Азербайджан на цена, значително по-ниска от предложената от „Газпром“.
„Ако те имат желание да продължим сътрудничество, то това трябва да е разговор между двете страни по договора, а не политическо изявление от Митрофанова“, смята депутатът от ПП
„Ние имаме подписан договор с „Газпром“, който е в сила до декември месец. Нямаме газ от Русия, защото по договор ние два пъти се опитваме да платим в долари – те не приемат плащанията“. Това обясни пред bTV Владимир Табутов, народен представител от „Продължаваме промяната“, предаде Епицентър.
„Ако те имат желание да продължим сътрудничество, то това трябва да е разговор между двете страни по договора, а не политическо изявление от Митрофанова“, добави той.
„Не знам коя е фирмата при доставките на танкери с втечнен газ. Договорката за закупуването на горивото и доставките са две отделни страни. Сигурен съм, че ако е могло по-рано да договорим количествата, е щяло да се направи. Цяла Европа ламти за газ. Възможността да се закупят количества газ от алтернативни източници е ограничена“, посочи Табутов.
„Нашето потребление е между 3 и 3,5 млрд. куб. метра годишно. От Азербайджан имаме договорени 2 млрд., а един танкер е около 100 млн. куб. метра“, уточни депутатът.