Ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус обяви епидемията от маймунска шарка за извънредна ситуация с международно значение, предаде БТА.
Световната здравна организация обяви маймунската шарка за глобална опасност за общественото здраве. Класификацията е най-високата степен на предупреждение, която СЗО може да издаде и следва нарастването на случаите в световен мащаб, съобщи Би Би Си, цитирана от DarikNews.bg
Шефът на СЗО взе това решение въпреки липсата на консенсус сред експертите от комисията по извънредните ситуации на СЗО. Това е първият път, в който ръководителят на СЗО предприема такова действие, отбелязва Асошиейтед прес.
Вече са съобщени над 16 000 случая на маймунска шарка в 75 държави, заяви генералният директор на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус. Той добави, че до момента има пет смъртни случая в резултат на заболяването.
Очаква се обявяването на епидемията за извънредна ситуация да стимулира инвестициите в лечението на заболяването.
„Изправени сме пред епидемия, която бързо се разпространява по света и се разпространява по нови начини, за които знаем твърде малко и които покриват критериите (за извънредна ситуация), предвидени в международните здравни разпоредби“, изтъкна ръководителят на СЗО. „Знам, че това не беше лесен и недвусмислен процес и че има различни гледни точки сред членовете“ на експертната комисия, каза още той.
Извънредна ситуация означава най-висока степен на тревога, която СЗО може да обяви, но това не означава задължително, че заболяването е особено заразно или смъртоносно.
Майкъл Райън, ръководителят на службата на СЗО за извънредните ситуации, заяви, че ръководителят на СЗО е взел решение да категоризира епидемията по този начин, за да гарантира, че международната общност възприема сериозно заплахата.
Ваксините срещу КОВИД-19 може би са спасили живота на милиони хора, но те не ограничиха значително разпространението на заразата, заяви Световната здравна организация (СЗО). Затова тя призова изследователите да разработят нови ваксини, които да намалят броя на инфекциите, предаде ДПА и БТА.
Според СЗО това трябва да бъдат ваксини, които са по-лесни за прилагане от сегашните, например спрейове за впръскване в носа. „Даже там, където е достигнато 70-процентно покритие с ваксини, ако значителен брой здравни работници, възрастни хора и членове на други рискови групи останат неваксинирани, смъртните случаи ще продължават, здравните системи ще остават под натиск, а глобалното възстановяване ще бъде изложено на риск“, каза генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус.
СЗО е променила и глобалните се цели за ваксинация – до 100 процента ваксиниране сред здравните работници, лицата над 60-годишна възраст и хората под риск заради хронични заболявания. Предишната цел за ваксинация на 70 процента от населението на всяка страна бе постигната до края на юни само в 58 държави.
Според изследване на „Импириъл колидж“ в Лондон, публикувано миналия месец в списанието „Лансет“, животът на близо 20 милиона души е бил спасен заради ваксинация срещу коронавируса. Но в по-бедните страни едва 28 процента от възрастните и 37 процента от медицинския персонал са ваксинирани.
БТА, Дунав мост