Александър Маринов за контактната група: Прилича ми на екстравагантно комедийно шоу

Spread the love

 

big_Untitled

 

 

Проф. Александър Маринов каза какво мисли за контактната група, която се опитва да състави правителство.

 

 

Проблемите пред парламентарната демокрация идват от партиите, а не от президентството. Това заяви проф. Александър Маринов, преподавател по публична администрация и председател на Стратегическия съвет при президента, в ефира на Nova News.

 

 

По думите му за пет години партиите са прогонили над 1 млн. избиратели, подчертавайки, че най-голяма „заслуга“ има партията на Корнелия Нинова, която за този период е пропъдила над 720 хил. избиратели на социалистите. Той разкритикува партиите и за това, че са се превърнали в ЕООД-та, визирайки, че се управляват като лична собственост.

 

 

 

Проф. Маринов отрече слуховете, че на „Дондуков“ 2 е бил подготвян проект на Конституция за преход към президентска република.

 

 

По отношение на т.нар. контактна група начело с Росен Плевнелиев и Соломон Паси за водене на преговори за съставяне на правителство с първия мандат на ГЕРБ, проф. Маринов сподели, че това му прилича на комедийно шоу.

 

 

 

По принцип форматът е екстравагантен, което ни показва, че политиците не могат да говорят помежду си, посочи той.

 

 

 

Според него никоя партия в момента не иска да поеме отговорност, а в крайна сметка България има нужда от правителство, което да върши работа в условията на действащ парламент, но в никакъв случай „правителство на всяка цена“.

 

 

 

 

Относно протестите отпреди две години Александър Маринов припомни, че вдигнатият юмрук на президента Радев тогава е символизирал борбата срещу тогавашния модел на управление.

 

 

 

Алтернативата на този юмрук беше да търпим смирено и спокойно управлението на ГЕРБ. Трябваше да се промени нещо и тогава се счупи господството на една клика, заяви той, пише novini.bg.

 

 

 

На финален въпрос дали вижда Корнелия Нинова като премиер на страната, проф. Маринов отговори, че „може би има шанс в някой друг политически живот“.