Каква военна помощ ще изпрати България на Украйна – завесата открехна министърът на отбраната Димитър Стоянов, като уточни, че тази информация е секретна и няма право да оповести съдържанието на документа, описващ правителственото решение.
Припомняме, че на 3 ноември, в първите дни от конституирането си 48-то Народно събрание задължи Министерския съвет да изработи в едномесечен срок проект за предоставяне на военна помощ за Украйна. Този срок изтича скоро, а МС подготвя пакета, който ще бъде предоставен на Украйна. Най-вероятно неговото съдържание ще бъде обсъдено в Народното събрание, каза министър Стоянов.
От негово интервю в сутрешния блок на БНТ днес обаче все пак се разбраха някои детайли.
България няма да предостави самолети, нито руски зенитно-ракетни системи C-300. По думите на министъра, ако ги предоставим, няма с какво да пазим нашето небе. Затова подходът щял да е „консервативен“, каза той, без да уточни какво има предвид.
Военната помощ ще е в голям обем и ще бъде изпратена наведнъж – по суша и въздух, като за въздушния превоз ще се използват девет самолета Боинг C-17.
България вече е потърсила съдействие за логистиката от САЩ и Великобритания.
„През първия период имаше 3 доставки, които бяха направени от Министерството на отбраната – каски, бронежилетки, това беше при редовното правителство. Служебното правителство предостави 350 медицински комплекта за обслужване на 35 000 ранени, както и 35 000 комплекта дрехи и обувки.
Сега сме в етап на подготовка за изпълнение на решението на 48-ото НС , който ще бъде предоставен на тренировъчната мисия в Полша, която е отново за украинската армия. Какво въоръжение, за съжаление, не мога да споделя, тъй като документът е класифициран“, заяви Стоянов.
От думите на министъра стана ясно още, че България не е получила от Нидерландия предложение за предоставяне на техни самолети F-16. Нидерландия обаче е предложила обучение на пилоти на F-16. Той не изключи напълно възможността, след като Нидерландия получи нови самолети и свали досегашни F-16 от въоръжение, такова предложение да бъде направено.
До 2028-2030 година поръчаните от България американски самолети няма да могат да летят ефективно, подчерта министърът на въпрос ще спрян ли МиГ-овете да летят през 2023. Според Стоянов през този адаптационен период (2023-2030) трябва да има алтернативен вариант, за който още няма окончателно решение.
Стоянов поздрави Сухопътните войски, които днес отбелязват своя празник.
Оф нюз