Декрет, който забранява продажбата на руски петрол и петролни продукти на страни, които са наложили таван на цената му, подписа руският президент Владимир Путин, съобщава БНТ.
Мярката влиза в сила от 1 февруари и ще продължи пет месеца – до 1 юли 2023 г.
В началото на декември ЕС, Г-7 и Австралия фиксираха таван на цената на петрола от 60 долара за барел от Европейския съюз, Г-7 и Австралия. Таванът на цените надгражда по-строгата директна забрана на ЕС за закупуване на руски морски суров петрол.
България получи дерогация от ембаргото за внос на руски морски петрол. За срок до 31 декември 2024 година се разрешават закупуването, вносът или трансферът на суров петрол, превозван по море, както и на петролни продукти от Русия към България.
Руското министерство на енергетиката ще следи как се изпълнява нормативния акт.
Указът, публикуван на правителствения сайт на Кремъл, е представен като пряк отговор на „недружелюбните и противоречащи на международното право действия от страна на Съединените щати и присъединилите се към тях чужди държави и международни организации“.
„Забраняват се доставките на руски петрол и петролни продукти на чуждестранни юридически и физически лица, при условие че в договорите за тези доставки пряко или косвено се предвижда използването на механизъм за фиксиране на максимална цена“, се посочва в указа.
Въпреки че забраната за износ ще важи до началото на юли, има клауза, която позволява на Путин да отмени забраната в специални случаи. Министерството на енергетиката на Руската федерация е инструктирано редовно да следи за изпълнението на забраната.