Така, макар и залагайки на неутрална фигура, вместо на лидера си Бойко Борисов, номинацията на Габровски не увеличава шансовете за кабинет с мандата на ГЕРБ. По всичко личи, че разпределението на лагерите на този етап остава същото – ДПС и „Български възход“, които многократно призоваваха за диалог и разговори по приоритетни теми, по всяка вероятност ще отговорят утвърдително на поканата за срещи.
От „Продължаваме промяната“ припомниха, че няма да подкрепят правителство с мандата на ГЕРБ, но заявиха, че въпросът за евентуални бъдещи разговори по темата все още не е обсъждан. Същите тези развиха и БСП, „Демократична България“ и „Възраждане“. Трите формации ще могат да коментират дали ще се озоват на евентуална покана за разговори едва след като получат такава.
Дори и да проведат подобни разговори обаче това няма да доведе до промяна в позициите им, което означава, че първият мандат няма как да събере мнозинство от поне 121 гласа. Какъвто и да е резултатът от срещите обаче от ГЕРБ вече заявиха, че ще предложат правителство на малцинството, което да бъде гласувано в пленарна зала. Партията на Бойко Борисов пък ще предложи това да се случи с тайно гласуване, обяви днес във Варна депутатът Бранимир Балачев, цитиран от БТА.
Една от причините за този ход според него е, че всички парламентарни група са на мнение, че страната има нужда от правителство.
Ако гласуват всички 240 депутати, за одобрение на правителство са нужни поне 121 гласа „за“. Четирите групи, които до момента публично и многократно са отказвали подкрепа за мандат на ГЕРБ – „Продължаваме промяната“, „Възраждане“, БСП и „Демократична България“, имат общо 125 гласа, докато максималният сбор, който ГЕРБ може да направи с останалите – ДПС и „Български възход“, възлиза на 115.