Франция се вдига на бунт: Макрон опитва да вдигне пенсионната възраст до 64 г.

Spread the love

 

франция - бунт

 

 

Масовите протести започват още от другата седмица

Правителството във Франция предложи пенсионната възраст да бъде постепенно увеличена от 62 г. до 64 г. до 2030 г. За разлика от България, където политиците въведоха такива промени преди години, във Франция този тип приказки никога не минава без безредици и обикновено завършва с оттегляне на предложението. По някаква причина обаче сега Макрон пак желае да пробва и това несъмнено ще завърши по аналогичен начин.

 

 

Предложението бе представено от премиера Елизабет Борне във вторник, а планът е постепенно пенсионната възраст да се покачи, както и обвързания с нея необходим стаж. Така до 2027 г., за да вземат пълна пенсия французите ще трябва да работят 43 години, вместо сегашните 42 г. Гарантираната минималната пенсия, която могат да получават пък трябва да представлява не по-малко от 85% от минималния доход, приблизително 1200 евро.

 

 

С новите идеи на кабинета полицаите, надзирателите и други професии, които се считат за тежки, ще могат да се пенсионират по-рано, но и тяхната пенсионна граница ще бъде вдигната с 2 години.

Както съобщава BBC, някои от предложените точки представляват умишлено „замазване на очите”. Такова например е вдигането на минималната пенсия от 900 на 1200 евро. Опитът с това правителството да събере обществена подкрепа преди идеята за пенсионната реформа да влезе на обсъждане в парламента обаче вероятно ще е напразен.

 

 

 

Социологията показва, че между 70 и 80% от франзуците са крайно против предложението на Макрон. Синдикатите вече планират огромни протести, които ще започнат ударно в идната седмица, както и стачки, които се очаква да стартират на 19 януари.

 

 

„Ако за Макрон това е „майката на всички реформи”, за нас това е „майката на всички битки”, каза Фредерик Суйо – председателят на един от големите синдикати.

 

 

 

Реакции срещу идеята на Макрон имаше, очаквано и от десния сектор. Жан-Люк Меланхон нарече предложението „тежка социална регресия”, а Марин Льо Пен, която замалко да спечели изборите за президент преди малко повече от година, заяви, че вдигането на пенсионната възраст е „несправедливо и Франция може да разчита на нейната партия да го блокира”.

 

 

 

Всъщност протестите вече започнаха на места във Франция. Големите демонстрации обаче се очакват другата седмица.

 

 

 

Парадоксалното е, че предложението на Макрон, чиято популярност постепенно се топи сред французите, идва в контекста на висока инфлация и тежка енергийна криза, както и повишени цени на храните. А всички опити на политиците да убеждават със заучени фрази населението, че „реформата е необходима” и че „системата трябва да еволюира, за да си гарантира бъдещето” са нищо повече от отчаяни.

 

 

 

Междувременно пък в България, когато пенсионната възраст бе завишавана неколкократно в рамките на десетилетие, протести и недоволство, освен пред телевизора, нямаше. Последно тя бе повишена буквално преди дни. От 1 януари т.г. за жените тя се повиши с 2 месеца до 62 години, а за мъжете – с 1 месец до 64 години и 6 месеца.

 

Флагман