Доц. Георги Лозанов: За съжаление победи гледната точка, че има две гледни точки за войната в Украйна

Spread the love

лозанов

 

 

Докъде се простират мащабите на хибридната война? Можем ли да направим анализ на медийната среда, година след старта на войната в Украйна?

 

 

„Това са две среди, ние знаем това. Традиционните и онлайн медии, както и социалните мрежи.“ Това каза пред БНР доц. Георги Лозанов.

 

 

По думите му доста различен тип комуникации и доста различен тип послания минават през тях:

 

 

 

„Традиционните медии успяха да застанат в една позиция на подкрепа на жертвите в тази война, които са украинците. Българските медии вече година изразяват солидарност с жертвите на войната в Украйна. Докато в социалните мрежи и през онлайн платформите, върви мощна проруска пропаганда с добре организирани и насочени влияния.“

 

 

 

Според него пропагандата успява да внуши на голяма част от българската аудитория, за една година по време на войната, че причината за войната не е Путин, а тя е предизвикана от НАТО, което не е зачитало някакви руски интереси и по този начин са предизвикали война.

 

 

„За съжаление тази пропагандна линия започна да има много големи поражения в мисленето в българското общество. Това става, защото пропагандата работи с конспиративни теории, които трудно проникват в традиционните медии, особено в националните, но са широкоразпространени в интернет средата“, посочва още той.

 

 

Според него е победила гледната точка, че има две гледни точки към войната, което е гледна точка в подкрепа на руската агресия.

 

 

 

„В Закона за радио и телевизия, по който работи БНР, има едни принципи, които трябва да бъдат спазени, а след това да се минава към следващите разпоредби, между които е плурализмът на гледните точки. Един от принципите е – не се допуска съдържание, което подтиква или оневинява насилие“, посочва още той и подчертава още веднъж:

 

 

 

За мое съжаление победи идеята, че трябва да се чуе руската гледна точка, тази на Путин, която е пропагандна“.

 

 

 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Източник: БНР