„Сърбия не доставя оръжия на никого. Ние произвеждаме боеприпаси и продаваме боеприпаси. Не сме продавали нито оръжия, нито боеприпаси нито на Русия, нито на Украйна. За Сърбия има т. нар. краен потребител в съответствие с международните закони и само на такива страни Сърбия може да предостави оръжие“, каза Вучич на 5 март, говорейки пред репортери от Катар, където присъства на Петата конференция на ООН за най-слабо развитите страни в Доха. Водещ на предаването беше телевизия Pink.
Президентът отбеляза, че Сърбия е предприела допълнителни мерки за защита от предаване на боеприпаси на трета страна, като във всеки договор, включително като част от доставките за Турция, е забранена препродажбата им без разрешението на Белград.
Вучич припомни, че сръбското военно предприятие Krušik по-рано е било обвинявано в доставки в конфликтни зони. „Колко години минаха, за да излезем от историята с Krušik, а сега се оказа, че зад това стои мафията от българските военни компании“, каза той и отбеляза, че подобни обвинения целят да ударят авторитета му в Русия.
„Искате ли да унищожим Сърбия, отбранителната индустрия, или искате да продаваме, когато няма войни? На кого тогава да продаваме, когато няма войни? Ние сме чисти като сълза, но искаме да печелим. Ще инвестираме още 100 млн. EUR в нашата отбранителна индустрия“, каза сръбският лидер.
На 2 март официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че руската страна е поискала от Белград официална позиция по информацията за доставките на сръбски боеприпаси за Украйна. По-рано тя заяви, че Москва е „дълбоко загрижена“ от тази информация и отбеляза, че Руската федерация следи отблизо развитието на ситуацията.
Факти бг