Европейската комисия ни отряза за украинския внос, нямали сме право да го спираме

Spread the love

 

168276092959432

 

 

България не може да забрани вноса на олио, украински мед, захар и пилешко от Украйна, но поне ще има временна забрана за слънчогледово семе и украинска царевица. Това стана ясно току-що, след като вицепрезидентът на ЕК Валдим Добровкис съобщи в Туитър, че е постигната „принципна договореност“ с България, Румъния, Полша, Словакия и Унгария, която отговаря на тревогите както на техните фермери, така и на Украйна.

 

 

 

Малката победа обаче е пирова, защото ограничения внос ще е само за два месеца – ще трябва да вдигнем забраната на 5 юни, обяви ЕК.

 

 

 

Плановете на българското правителство бяха съвсем различни – тоталната забрана за внос на украинско зърно и 20 вида храни, сред които мед, вино, мляко, яйца, птиче месо и др. 

Припомняме, че Великден се създаде истерия заради украинските яйца на пазара и се наложи контролните органи да направят специални проби за евентуално радиоактивно заразяраве, каквито слухове се тиражираха в социални медии и по други канали. Всички проби показаха, че яйцата са чисти и пресни.

 

 

 

България, Румъния, Полшка, Словакия и Унгария не са успели да убедят ЕК да разшири забранителния списък с още осем стоки, за които настояваха, включително мед, захар, птиче месо и яйца.

 

 

 

В същото време стана ясно, че Брюксел ще извади още 100 млн. евро от кризисния си земеделски резерв за обезщетение на земеделците в България и останалите 4 държави. Това се прибавя към вече отпуснатите 56 млн., които бяха разпределени между България, Полша и Румъния.

 

 

 

Досега София получи 16.75 млн. евро и разрешение да удвои сумата, ако тя се окаже недостатъчна. Зърнопроизводителите у нас обаче недоволстват, че ако помощта се раздели на броя им, се получават смешни пари на декар, които не решават проблема им. Освен това нямало начин да продадат скъпото си зърно, останало от миналата година по складовете, за месец, два или дори три.

 

 

 

Също в „Туитър“ шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен коментира, че сделката „запазва както експортния капацитет на Украйна, така че тя да продължи да изхранва света, така и поминъка на нашите фермери“.

 

Флагман