Григорий Тамар: Какво накара Пригожин да се откаже – заплаха с ядрено оръжие или пари?

Spread the love

 

 

Защо човекът, който трябваше да се бие с Украйна, избра да тръгне към Москва със своята частна армия, а после я спря – страх от ядрено тактическо оръжие, от загуба на влияние и пари или бе оставен президентът на Беларус Александър Лукашенко да го убеди да спре опита за метеж? Отговорите на тези въпроси тепърва ще бъдат коментирани.

 

 

 

Израелският експерт и историк Григорий Тамар обясни пред dialog.ua от военна гледна точка какво е можело да принуди Пригожин да се откаже да атакува Москва, когато според неговите думи е бил на 200 километра от руската столица.

 

 

Тамар, който е офицер от израелската армия, смята, че става въпрос за ултиматум към Пригожин, като най-силният аргумент е било употребата на ядрено оръжие. Именно това според военния аналитик може да е било достатъчно убедително, за да застави бившия готвач на Путин да се откаже от амбициозните си планове.

 

 

Григорий Тамар предполага, че руските власти са спрели успешното настъпление на армията на „Вагнер“ към Москва с най-ефективното и във военно отношение (въпреки цинизма) най-успешното средство за възпиране на подобно нашествие е тактическото ядрено оръжие. В дадената ситуация никой не би могъл да обвини властта на Путин каквито и да е претенции – това е вътрешна работа на Руската федерация, на нейна територия, а не против друга държава.

 

 

 

„Предполагам, че е вероятно заплахата за употреба на ядрено оръжие е било ултиматумът, който е накарал Пригожин да промени намеренията си. Но това е само един от вариантите“, заяви експертът.

 

 

 

В събота Пригожин заяви: Те щяха да разрушат „Вагнер“. Излязохме на 23 юни на „Марш за правосъдие“. За един ден изминахме близо 200 км до Москва. През това време не проляхме нито една капка кръв на нашите бойци. Сега настъпи моментът, в който може да се пролее кръв. Ето защо, разбирайки отговорността за проливането на руска кръв на една от страните, ние обръщаме конвоите си и се връщаме в полевите лагери по план.

 

 

 

Малко по-рано самият Пригожин обяви, че целта на неговите действия не целят смяната на президента Владимир Путин, органите на централната власт, конституционният строй на Русия, не се обявяват срещу целите и задачите на войната в Украйна.

 

 

 

Вместо това Пригожин се беше обявил срещу ръководството на Министерството на отбраната, което според него води Русия към военно поражение на бойното поле и съзнателното унищожаване на ЧВК „Вагнер“, припомня БНТ.

 

 

В публикация на Ню Йорк Таймс, която цитира източник от американското разузнаване, Вашингтон е бил запознат с плановете на Евгений Пригожин още в сряда, и основното притеснение е било свързано с контрола на ядрения арсенал на Москва.

 

 

 

 Според експерта по тероризъм Татяна Дронзина ясно е, Пригожин се е договорил с президента на Беларус Александър Лукашенко. „Пригожин дълго време е бил бизнесмен в кетъринга за висши служители, затова получи прозвището готвача на Путин. Възходът му започва през 2014-а, а от 2017-а неговата ЧВК „Вагнер“ действа в Африка – в Мали, Либия, Судан и Централна африканска република.

 

 

 
Мисля че Путин и Пригожин са в брак по сметка и нямат интерес да го разтрогнат. Путин има подкрепата на африканските държави, които гласуват за него в ООН, благодарение на Пригожин. А Пригожин иска да запази влиянието си върху президента.

 

 

 

В събота беше допуснат почти до Москва – на 200 км от нея, но през целия ден се водеха преговори между Пригожин и Лукашенко, след тях Пригожин е решил да обърне настъплението си. Убедена съм, че въпреки демонстрацията на мускули, нямат интерес да развалят брака по сметка, допълни Дронзина.

 

 

 

 

За Евронюз-България, коментира Дмитрий Захватов, адвокат на Марина Овсянникова. Според него случилото се е нещо, което не може да се разгадае все още и най-важното какво накара Пригожин да промени решението си.

 

 

 

„Никой не вярва, че Лукашенко сам има власт да накара Пригожин да спре настъплението на армията си“, каза Захватов.

 

24 часа