Поправките засягат основно съдебната власт, както и правилата за назначаване на служебни правителства
Със 166 подписа бяха внесени дългоочакваните проектопромени в Конституцията. Те са на депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Трите формации са постигнали съгласие 24 май да стане национален празник вместо 3 март. Най-важната част обаче е съдебната реформа, подчертаха техни представители.
Президентът вече да има ограничени права при назначаването на служебните правителства, предлагат депутатите.
За премиер той ще трябва да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя на Българската народна банка и председателя на Конституционния съд.
Министрите в служебните кабинети държавният глава ще назначава по предложение на номинирания за министър-председател.
Физическото внасяне на законопроекта за промените в Конституцията направиха три дами – Десислава Атанасова от ГЕРБ, Надежда Йорданова от ПП-ДБ и Ертен Анисова от ДПС.
После изявления направиха представители на парламентарните групи поотделно. Те не бяха категорични, че не биха отстъпили от предложението 24 май да стане национален празник.
Промените засягат и върха на съдебната власт – Висшия съдебен съвет и Инспектората към Висшия съдебен съвет.
След въпрос на „Флагман“ – каква е гаранцията, че кадровият погром във ВСС и ИВСС няма да се случи отново и какво се променя в правилата, за да се гарантира, че ще се изберат качествени хора, Кирил Петков от ПП-ДБ обясни: „Това, което искам да ви покажа, е – преди година и половина, когато говорихме за Плана за възстановяване и развитие и за промяната във връзка с разследването на главния прокурор, никой не мислеше, че ще има някаква промяна. Отне година и половина, но тя се случи. Подобен е принципът и тук. Може някои от тези промени да отнемат време, но те, ако бъдат заложени правилно, техните резултати ще дойдат.“
ГЕРБ са имали основна роля в проектопоправките, касаещи Инспектората към ВСС, стана ясно от изявленията.
А ДПС са се отказали изцяло от своя проект и са подкрепили идеите на ПП-ДБ, допълнени от ГЕРБ, както обясни депутатът Делян Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания.
Проектопоправките предвиждат и разширяване на възможностите за сезиране на Конституционния съд.
Гледайте тук: