Дипломатите на САЩ ще заживеят в местността Орлова круша до столичното село Лозен. Това става ясно от взетото решение на правителството да позволи на САЩ да закупят недвижими имоти там.
С това България изпълнява ангажиментите си на приемаща държава по чл. 21 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения, обясняват от МС. Този член гласи, че страната ни, като приемаща на чуждите дипломати, трябва да улесни придобиването или да помогне за получаването на помещения за работата им тук, в това число жилища.
“Даването на съгласие от страна на българската държава за придобиване от САЩ на недвижими имоти в град София за дипломатически жилища е целесъобразно с оглед развитието на дипломатическите отношения и успешното сътрудничество между двете държави”, допълват от правителството.
Междувременно премиерът Николай Денков, вицепремиерът и външен министър Мария Габриел и министърът на финансите Асен Василев се срещнаха с посланиците на страните от ЕС у нас.
“Въведената неотдавна такса за внос и транзит на руски газ през България няма да се отрази негативно на европейските потребители. Тя ще засегне единствено печалбите на “Газпром”, уверил посланиците Денков.
Срещата с тях се проведе ден след визитата на премиера в Австрия, където разговаря час и половина с канцлера Нехамер, а преди това и с австрийски бизнесмени и парламентаристи, за да ги убеди Виена да свали ветото си върху влизането ни в Шенген. И пред дипломатите вчера Денков отново е подчертал нуждата България и Румъния да бъдат приети.
“Ако не е необходимо да пазим границите между България и Гърция и България и Румъния, страната ни ще насочи много повече усилия и ресурс към границите ни с Турция и Сърбия”, подчертал премиерът.
“По време на разговора бяха обсъдени и други важни теми като войната в Украйна, ситуацията в Близкия изток, миграцията, конкурентоспособността на ЕС и други въпроси, които са в дневния ред на предстоящото през тази седмица заседание на Европейския съвет”, допълват от МС.
България ще закупи системи за противовъздушна отбрана (ПВО) в обща поръчка заедно с още 14 европейски държави, реши още правителството вчера. Инициативата се нарича “Щит на европейското небе” и дойде от страна на Германия след нахлуването на Русия в Украйна. България заяви желание да се включи в нея още миналата година. Идеята е европейските страни да бъдат снабдени с хубави ПВО от типа “Ароу 3” и “Пейтриът”, които да могат да стрелят на къси разстояния (15 км сухопътно и до 6 км въздушна височина), средни и далечни (повече от 50 км сухопътно разстояние и над 35 км въздушна височина).
Системите в 14-те държави ще бъдат свързани с Интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО и ще бъдат част от единната система за ПРО и ПВО в Европа. Към инициативата планират да се присъединят и още поне 3 държави, като през лятото Швейцария, която е известна с неутралния си статут, също заяви желание да участва.
Епицентър