Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) резреши на „Юнайтед груп“ да купи „Вива корпорейт България“, с което на практика „Виваком“ става собственик на „Булатком“.
Одобрение на регтулатора дойде на фона на протести на служители на „Булсатком“ срещу сделката и на неодобрението за нея от страна на „Проъдлжаваме промяната“, изразена от съпредседатеял на партията Кирил Петков в сряда. Заради неговата позиция от „Юнайтед груп“ и КЗК излязоха с позиции, че това е опит за натиск върху независим регулатор.
Какви са мотивите, с които комисията е одобрила сделката, ще стане ясно след публикувани на решението. От „А1 България“ и „Йетел“ обаче заявиха, че ще обжалват решенията пред съда.
„Булсатком е българска фирма и трябва да остане такава“, „Не на сделката за Булсатком“, „Искаме си работата“. С постери с такива надписи служители на тв оператора излязоха на протест пред Комисията за защита на конкуренцията днес.
В акцията се включиха десетки хора. Те са притеснени от възможността антимонополното ведомство да разреши покупката на компанията от страна на собственика на Vivacom, дружеството United Group.
Въпросното придобиване вече бе атакувано от страна на другите телекоми. Срещу него се обявиха и А1 и Yettel. Притесненията са, че подобна сделка ще доведе до още по-чудовищна концентрация на пазара. През последните години на практика всички по-сериозни играчи на пазара на Интернет и тв услуги бяха погълнати големите телекоми, което доведе до силно ограничени възможности за избор сред българските потребители.
Според служителите на Булсатком, ако сделката се осъществи, на телекомуникационния пазар ще настъпи монополно положение, а те ще бъдат съкратени. Подобно решение ще окаже негативно влияние и върху потребителите.
Специалистите от тв оператора поискаха среща с ръководството на КЗК, но молбата им бе отхвърлена.
Вместо това от антимонополния орган, за чиято независимост има силни съмнения в обществото, излязоха с позиция по повод вчерашното изявление на съпредседателя на ПП Кирил Петков, който коментира работата на комисията.
От регулатора обявиха, че са сериозно притеснени от думите му и ги окачествиха като „опит за сериозна намеса в дейността на КЗК и в независимото упражняване на правомощията ѝ“.