Наш професор: Учените разработват метод за създаване на бебе от два мъжки индивида

Spread the love

милошев

 

 

Създадена е експериментална технология, която за момента е прилагана само върху мишки. Става дума за получаване на поколение от два мъжки индивида. Тази технология беше разработена миналата година по това време. Разбира се, ефективността и за момента е много ниска, така че ни чака още много работа.

 

 

Това коментира пред Нова нюз проф. д-р Георги Милошев, ръководител на лабораторията по генетика.

 

 

В момента имаме данни, че в 1 от 600 случая при мишката технологията работи. При човека нещата са по-сложни. Ембриолози работят по техниката, но все още са далеч от резултат, коментира той.

 

 

Ембрионите се създават чрез телесна клетка. В единия случай е взета клетка от опашката на мишката, след което тя се обработва по определен начин. Всъщност чрез клетъчно клониране се получава клетка, която изпълнява ролята на яйцеклетка, т.е. половината от генома, обясни той.

 

 

 

След като са получили това, учените успяват да добавят към тази клетка сперматозоид и да я оплодят. След това се имплантира в мишка, която износва поколението. Така че не правим бебе от два сперматозоида, но от два различни мъжки екземпляра, коментира той.

 

 

 

Целта не е да се създаде технология, чрез която еднополовите двойки да имат поколение. Основната цел е изследване на самия процес на зачеване на молекулярно ниво. Това помага за справя с проблемите със зачеването. Целта е да се изучи този процес, за да се помогне на хората. Знаете, че в момента много се използва инвитрото, но тази нова технология е още една стъпка напред. Проверява се дали има гигантска разлика между мъжкия и женския геном и този експеримент показва, че разликата не е толкова грамадна, обясни той.

 

 

Още сме много далеч от това да създадем бебе по този метод при хората. Може да са нужни 10, а дори и 20 години. Но при развитието на науката с тези темпове може и да е по-кратък срока – може би 5 години, коментира той.

 

Нова тв