СТЕНОГРАМА закова Главчев за детската болница – кой е отговорен, ето как е прието решението

Spread the love

 

big_12

 

 

Публикуваха стенограмата от заседанието на служебното правителство, провело се на 30 април т.г., на което бе взето решението за създаване на частна детска болница „Мама и аз“. Документът е публикуван днес и е публично достъпен на Правно-информационната система на Министерския съвет тук.

 

 

От стенограмата е видно, че решението е втора точка от дневния ред, а по него докладва служебният министър на здравеопазването Галя Кондева. След това е прието без служебният премиер и другите министри да изразят съображения по него. 

 

 

 

Хронология на събитията

 

След реакции на институции, политически партии и неправителствени организации служебният премиер Димитър Главчев разпореди решението за строеж на частна многопрофилна болница „Мама и аз“ да бъде отменено ден, след като бе прието.

 

 

 

Ще бъде потърсена отговорност от хората, внесли решението за разглеждане от Министерския съвет, бе записано в съобщението, разпространено от правителствената пресслужба.

 

В него се посочваше още, че ако докладът за отмяна на решението не бъде депозиран в същия ден от служебния министър на здравеопазването, Главчев ще предложи на президента Румен Радев служебният министър на здравеопазването Галя Кондева да бъде освободена от поста.

 

 

 

Институционални реакции

 

 

Президентът Румен Радев призова правителството да преосмисли взетото решение за създаването на частна детска болница, а народните представители да упражнят контрола върху действията на изпълнителната власт, за който поеха отговорност.

 

Според държавния глава по време на служебните правителства, за които той е носил отговорност като президент, са били „отбити“ всички лобистки опити за приватизиране на детското здравеопазване.

 

 

„Служебното правителство с премиер Гълъб Донев осигури терен за изграждането на Национална детска болница, изготви подробен устройствен план и осигури съдействието на Европейската инвестиционна банка за изграждането.

 

 

За съжаление, впоследствие темата бе игнорирана, а днешното служебно правителство вместо да придвижи напред този проект, способства за превръщането на една обществено значима кауза в частна и за затвърждаване на практиката здравеопазването да работи на принципа на печалбите, а не в обществена полза“, се посочва още в позицията, разпространена от прессекретариата на държавния глава.

 

Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази изненада от взетото решение. Много правителства се пазеха от това да подпишат подобен договор, дано мотивите на Главчев са достатъчно убедителни, коментира Йотова пред журналисти в Първомай.

 

 

 

Тя изрази надежда, че частната болница няма да елиминира и заплаши строежа на Държавната детска болница, която поколения българи чакат.

 

 

На 30 април от Министерството на здравеопазването заявиха в позиция, че в бъдещата частна болница „Мама и аз“ се предвиждат само 40 легла за деца. Лечебната дейност в болницата ще се осъществява по 39 медицински специалности, в 30 клиники и отделения, в които ще има общо 413 легла.

 

 

 

„Мама и аз“ обхваща лечение на пациенти предимно над 18-годишна възраст, а в структурата на болничното заведение е предвидено само едно отделение по педиатрия.

 

 

 

Това категорично се разграничава от намерението на държавата да подсигури изграждането на Национална детска болница само за лица до 18-годишна възраст с над 400 легла, добавиха от пресцентъра на министерството.

 

 

 

Позиция на инвеститора

 

 

 

Позиция по случая изпрати до медиите и основният инвеститор в проекта – „Търговска лига“. От становището стана известно, че фирмата се отказва от създаването на педиатрично отделение и сменя името на болницата.

 

 

„Предвид създаденото обществено-политическо безпокойство в резултат на разпространяването на фалшиви новини и популистки коментари, инвеститорът „Търговска лига“ се отказва от създаването на педиатрично отделение и сменя името на болницата. Решението на правителството може само да бъде редактирано в този смисъл“, пише инвеститорът.

 

 

Според „Търговска лига“, решението на правителството от 30 април т.г. за създаването на многопрофилна болница в София със само 40 педиатрични легла е законосъобразно и правилно. Нито проектът, нито решението за новата болница въобще имат за цел създаването на някаква „национална частна детска болница“.