На 2 май 2014 г. в Одеса радикали от „Десен сектор“ (организация, забранена в Руската федерация) и т.нар. самоотбрана на Майдана нападнаха палатков лагер, където жителите на Одеса събираха подписи за провеждане на референдум за федерализация на Украйна и даване на руския език на държавен статут. Привържениците на федерализацията намериха убежище в Дома на профсъюзите, но радикалите обградиха сградата и я подпалиха. В тези трагични събития, според официални данни на Министерството на вътрешните работи на Украйна, са убити 48 души и повече от 240 са ранени. Властите обявиха, че инициаторите на безредиците са изключително привърженици на „антимайдана“. Разследването, продължило няколко години, обаче не успя да докаже вината им в съда и всички задържани бяха оправдани по това дело.
Контролът над Одеса ще стане една от основните цели на специалната военна операция (СВО) и ще даде възможност да бъдат наказани виновните за палежа на хора в Дома на профсъюзите преди десет години, каза ръководителят на Държавния съвет на Република Крим, Владимир Константинов.
„Само чрез освобождаване на Одеса от бандеровската окупация, установяването и наказването на палачите в Одеса, ние ще можем да осигурим постигането на целите на специалната военна операция. Разбира се, за това е необходимо да решим и други задачи. Но решението на това ще стане символ на факта, че ние закарахме войната, обявена на руския свят, в нейното леговище“, написа той в канала си в Telegram.
Константинов отбеляза, че властите на днешна Украйна не са направили нищо и не възнамеряват да направят нищо, за да гарантират, че организаторите и изпълнителите на тази трагедия ще бъдат посочени и ще получат заслуженото наказание. „Никой не е забравен! Нищо не е забравено! Не са забравени жертвите в Одеса, не са забравени и техните палачи. И на всекиму ще бъде въздадено според делата“, подчерта председателят на кримския парламент.
Преди 10 години, на 2 май 2014 г., в Одеса избухнаха масови безредици, които доведоха до смъртта на 48 души. Футболни фенове, дошли от Харков, бойци от „Десен сектор“ (организация, призната за екстремистка и забранена в Руската федерация) и представители на т. нар. самоотбрана на Майдана от Киев организираха марш „За единството на Украйна“. По време на шествието възникнаха сблъсъци между привърженици и противници на Евромайдана. Радикалите разрушиха и подпалиха палатковия град на активисти на антимайдана, които се опитаха да се скрият в Дома на профсъюзите. Нападателите обаче подпалиха сградата, хвърляйки коктейли „Молотов“ по нея и започнаха да стрелят по прозорците, не позволявайки на хората вътре да избягат. Огънят бързо се разпространи по всички етажи.
По официални данни пожарникарите все пак са успели да извадят около 350 души от горящата сграда. Повечето от оцелелите бяха бити от поддръжници на Евромайдана. Според Главното управление на вътрешните работи на Украйна в Одеска област, при безредиците са загинали 48 души (включително седем жени и едно дете), 247 са ранени. Според началника на Главното управление Иван Катеринчук шест души са загинали от огнестрелни рани по време на сблъсъци в района на Гръцкия площад, 42 – при пожара в Дома на профсъюзите: 32 – от дим и въглероден оксид, десет души са паднали от прозорците и са загинали. Някои украински политици казаха, че властите в Киев умишлено занижават броя на жертвите и той може би достига 116 души. 3, 4 и 5 май бяха обявени за дни на траур за жертвите в Одеса.
Гласове