Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг не очаква след Унгария и други страни от Алианса да откажат задължителна военна помощ на Украйна. Той заяви това пред репортери на 13 юни преди началото на срещата на министрите на отбраната на блока в Брюксел.
„Не, защото в НАТО има консенсус от много години <…> по оказването на военна подкрепа на Украйна“, отбеляза генералният секретар на Алианса, чието изявление беше излъчено по You Tube канал „NATO News.“
Столтенберг припомни, че Унгария от самото начало е заявила, че не предоставя подкрепа със смъртоносни оръжия.
„Други членове на Алианса осъществяват военни доставки за Украйна на двустранна основа и чрез водената от САЩ контактна група“, посочи той.
Ден по-рано, на 12 юни, унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви, че Столтенберг е потвърдил доброволния формат на участие във военни действия на Алианса извън неговите граници. Освен това генералният секретар на НАТО отбеляза, че Унгария няма да участва във военна подкрепа за Украйна или в обучение на войници нито финансово, нито с помощта на унгарските военни.
На 7 юни Орбан посочи, че Западните страни наближават точката, от която няма връщане назад в украинския конфликт, което може да ги доведе до пряк сблъсък с Русия. Според него това се демонстрира от войнствените изявления на лидерите на страните от Европейския съюз и НАТО, например френския президент Еманюел Макрон за прехвърлянето на изтребители Mirage 2000-5 на Киев.
Преди това през май, говорейки за НАТО, той отбеляза, че Северноатлантическият алианс е отбранителен съюз и Будапеща се присъедини към нея, за да осигури защита. Политикът добави, че блокът не е създаден за мисия в Украйна.