Вертикалният газов коридор през България, алтернатива на руския газ, се провали при направен пазарен тест

Spread the love

 

 

 

 

Вертикалният газов коридор, който Балканите и източноевропейските страни искат да използват като заместител на руските доставки, не предизвика интерес сред компаниите от ЕС.

 

 

 

 

Операторите на газови системи в Гърция, България, Румъния, Молдова, Унгария, Словакия и Украйна са направили пазарен тест на коридора, но той е показал „изключително разочароващи резултати“, съобщи гръцката медия Naftemporiki. Причината е, че компаниите в Европа предпочитат по-евтините доставки на руски природен газ през Турция. Сега цената на руския газ е с 8-10 евро под средната цена на този на европейския пазар.

 

 

 

Вертикалният газов коридор предвижда доставки на 10 милиарда кубически метра газ годишно от Гърция през България към Словакия и Украйна. Вертикалният газов коридор е част от стратегията на ЕС за отказ от руския газ, който тече в Европа през „Турски поток“. В бъдеще вертикалният коридор може да бъде изправен пред „преждевременна смърт“, според Naftemporiki.

 

 

 

Планираше се неруски втечнен природен газ да бъде доставен до гръцките терминали, откъдето той да захранва по Вертикалния газов коридор целия регион до Украйна. Според германският вестник Handelsblatt, Атина се е отказала от плановете за изграждане на допълнителни терминали, тъй като руският газ се оказва по-евтин.

 

 

 

„Газпром“ продава гориво по дългосрочни договори по-евтино от средната европейска цена. Това е и причината самите гръцки компании да увеличават покупките от „Газпром“. През 2022 година Гърция намали вноса от Русия, но сега делът му продължава да расте. През май газът от Русия представлява 64,1% от общите количества газ, внесен в страната.

 

 

 

През юни тази година в Министерския съвет бяха подписани два договора за изграждане на Вертикалния газов коридор – за лупингите Кулата-Кресна и Рупча-Ветрино. Така през страната ни ще се транспортира газ през Гърция и Румъния за Украйна и региона.

 

 

 

В прессъобщението на служебното правителство пишеше, че българската газопреносна мрежа ще доставя допълнителни количества втечнен природен газ от „надеждни източници, включително САЩ, Азербайджан, Египет и други“.

 

obektivno.bg