Победата във войната в Украйна вече е в ръцете на Русия. Западните съюзници на Киев нямат волята да я постигнат, пише Анастасия Едел, автор на книгата „Русия: игровата площадка на Путин: империя, революция и новият цар“, за „Ню Йорк Таймс“.
Русия става все по-дръзка, докато Западът наблюдава. Страхът на руснаците от НАТО, осезаем в началото на инвазията, сега е смекчен от безнаказаността, на която се радва Владимир Путин. Въпреки че Западът разполага с ресурсите да прекрати тази война при условията на Украйна, очевидно му липсва воля за победа.
А за Путин победата може да бъде достигната, без значение кой е в Белия дом през следващата година.
Според авторката в продължение на 2,5 години западните лидери многократно са заявявали, че „застават зад Украйна“. Те обаче продължават да третират войната като локален конфликт, в който носят малка отговорност. Обещаната военна помощ пристига със закъснение и в недостатъчни количества, за да съответства на руските ресурси.
Ограничения, като забрана за нападение срещу военни цели в самата Русия, ограничават ефективността на помощта. Сегашното настъпление на украинските войски на руска територия показва какво би могло да бъде възможно, ако тези окови бъдат премахнати.
В същото време Западът се придържа към подхода „твърде малко, твърде късно“, оправдавайки това с риска от провокиране на ядрена ескалация от страна на Русия. Кандидатурата на Украйна за присъединяване към НАТО е спорна по същата причина. Освен това Западът не успя да прекъсне източниците на икономическа мощ на Русия въпреки редицата санкции.
Ситуацията е такава – противник, който има волята и ресурсите да се бори докрай, и съюзници, които предоставят помощ, достатъчна за това да гарантират, че фронтът няма да се разпадне утре – поставя Украйна в безизходно положение. В определен момент украинската решителност, вече изпитана до краен предел, ще се изчерпи, и мирно споразумение с Путин, при всякакви условия, ще бъде по-добро от смърт.
Според Анастасия Едел Путин вече планира победа. Последното му т. нар. мирно предложение, в което Русия запазва окупираните територии, а на Украйна се забранява да се присъедини към НАТО, беше отхвърлено от много западни лидери като пропаганда.
Но всъщност това е най-реалистичният сценарий за развитието на тази война. Украйна, разбира се, отхвърли това предложение. В крайна сметка всичко, което спира бомбардировките, ще се възприема като подобрение.
Журналистката посочва, че ако Путин спечели тази война, тогава поражението няма да се разпредели поравно. Мирно споразумение при условията на Москва ще бъде лошо за Украйна. Тя ще загуби почти 20% от територията си и около 5 милиона души. Но тази загуба ще бъде смекчена от значително прекъсване на първоначалния план на Путин да превземе Киев и да унищожи Украйна като държава.
В същото време за Запада ще бъде трудно да открие някакви положителни страни. Провалът на нейните лидери да предотвратят война в Европа или успешно да накажат агресора ще сигнализира на другите, че границите вече не са неизменни.
Следващият конфликт може да се случи на територията на НАТО. Основната тежест на отговорността обаче ще бъде понесена от САЩ, които първо разчитаха на Украйна, а след това не изпълниха всичките си задължения: „Всеки, който споделя идеята за американско величие, ще намери това за трудно хапче за преглъщане“, подчертава авторката.
Източници: „Блиц“, Агенция „Фокус“, „Ню Йорк Таймс“.