Министрите на външните работи и на отбраната на страните-членки на Европейския съюз ще обсъдят за първи път възможността за изпращане на военни инструктори в Украйна, съобщава германският национален ежедневник Die Welt.
Дискусията ще се проведе в средата на следващата седмица, но окончателното решение по въпроса трябва да бъде взето „най-късно“ до ноември, уточняват източници на изданието.
На 27 август темата ще бъде обсъдена и в Комисията за политика и сигурност на ЕС. Изданието припомня, че властите в Киев призоваха Брюксел да изпрати инструктори в Украйна в писмо до Върховния представител на ЕС по външните въпроси и политиката на сигурност Жозеп Борел от 31 май.
Франция, балтийските страни, Дания и Швеция са „за“ изпращане на военни специалисти там, а Австрия, Унгария, Германия, Малта и Словения са „против“, опасявайки се от ескалация на конфликта, подчертава вестникът.
Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) вече нямат укрепени отбранителни линии на изток от ключовия донецки град Покровск, съобщава военният анализатор на германския вестник BILD Юлиан Рьопке.
„Само дни след като завладяха още две села на изток, руските сили влязоха в Новогродовка и напредват към града в Донецика област с някогашните 14 000 жители. Допълнителна индикация е, че вече няма укрепена украинска отбранителна линия на изток от Покровск“, обяснява Рьопке.
Войната „се върна“ в Русия, която „ще узнае какво е отмъщението“, заяви украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от Франс прес.
Речта му бе публикувана днес, когато Украйна отбелязва националния си празник – Деня на независимостта. На 24 август 1991 г. страната се отделя от тогавашния Съветски съюз.
Русия искаше да „ни унищожи“, но войната „се върна при нея, казва украинският президент на видеозаписа, който според него е направен в граничния район, откъдето бе извършено нахлуването в руската Курска област по-рано този месец.
Фокус, Труд