„Турски поток“, графика: turkstream.info
Русия е намерила алтернативен маршрут за пренос на газ към Европа през Турция, съобщи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
Споразумението между Москва и Киев изтича в края на 2024 г. Киев няма намерение да удължава споразумението за транзит на руски газ, заяви украинският президент Володимир Зеленски.
„Има алтернативни маршрути, има планове за създаване на център в Турция, работи се в това отношение“, отговори Песков.
„Разбира се, подобни решения на украинската страна ще причинят сериозни щети на интересите на европейските потребители, тези, които все още искат да купуват по-гарантиран, по-достъпен в икономическо отношение, по отношение на ценовите параметри, руски газ, в сравнение с други стоки, които идват предимно от Съединените американски щати. Те просто ще трябва да плащат много повече, като по този начин ще направят индустрията си по-малко конкурентоспособна“, заяви Песков.
През октомври 2022 г. Владимир Путин предложи идеята за създаване на турски газов хъб, който трябваше да замени загубения капацитет на взривения „Северен поток“. След това, през декември 2023 г., руският вицепремиер Александър Новак посочи конкретните дати за стартиране на нов проект в Турция – края на 2024 г.
Миналия месец стана ясно, че вертикалният газов коридор, който Балканите и източноевропейските страни искат да използват като заместител на руските доставки, се е провалил при пазарен тест, тъй като не е предизвикал интерес сред компаниите от ЕС.
Операторите на газови системи в Гърция, България, Румъния, Молдова, Унгария, Словакия и Украйна са направили пазарен тест на коридора, но той е показал „изключително разочароващи резултати“, съобщи гръцката медия Naftemporiki. Причината е, че компаниите в Европа предпочитат по-евтините доставки на руски природен газ през Турция. Сега цената на руския газ е с 8-10 евро под средната цена на този на европейския пазар.